Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Лекар: Липса на физическа активност и работа в електронна среда са отключващи за хипертонията
©
Според данните, преобладаващата част от всички случаи на високо кръвно налягане се дължат на фамилна/наследствена или още идиопатична артериална хипертония (95%). Една малка част (5%) се дължат на хипертония, която е един от симптомите на друго заболяване – ендокринно, бъбречно, съдово и т.н. Разпознае ли се и лекува това заболяване, би трябвало да изчезне и хипертонията като негов симптом, казва полк. проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиника по кардиология на ВМА по повод Световния ден за борба с хипертонията.

Тази година тема на кампанията е "Измерете точно кръвното си налягане, контролирайте го, живейте по-дълго!". Грижата за кръвното налягане е грижа за сърцето, за живота, за бъдещето ни. Нека си напомним, че: едно просто измерване може да спаси живот; здравословният избор днес е защита за утре и че всяко усилие за превенция има значение, припомнят от ВМА.

По думите на професора, за това заболяване може да се мисли, когато кръвното налягане е трайно повишено в стойности ≥140/90mmHg. Трябва да се отчетат някои важни особености, като наример къде се измерва артерилното налягане – в лекарския кабинет или в домашни условия, колко измервания са извършени и с какъв интервал между тях, взета ли е средна стойност от измерванията и има ли разлика в стойностите на двете ръце. И не на последно място – с какъв апарат за домашно измерване се работи?

Винаги съществува разлика между измереното в лекарския кабинет кръвно налягане и това в дома, като по-високи стойности обичайно се измерват в лекарския кабинет. Всички пациенти с възникнало съмнение за артериална хипертония трябва да имат домашен електронен апарат за измеране. В никакъв случай апарат с маншет за китка. Маншетът на апарата за измерване на кръвно налягане трябва да бъде с фиксация за мишница (бицепс). Технологията на измерването трябва да бъде напълно автоматизирана и освобождаваща вниманието на пациента.

Правят се обичайно три измервания, през интервал най-малко от 1 минута и се осредняват. Кръвното налягане се измерва винаги в седнало положение, като апаратът, мишница и сърцето трябва да са приблизително в една равнина. Преди да се пристъпи към измерване, е правилно да се изчака с маншет на ръката около половин минута – време, необходимо за адаптация. За измерванията се избира винаги ръката, която показва по-високи стойности на кръвното налягане.

Класическите разбирания за хипертонията в сегашно време, особено сред по-младото поколение е необходимо да бъдат разглеждани през погледа на съвременните рискови фактори. По правилно е да ги наречем отключващи заболяването. Влиянието на всеки един е различно и зависи от това дали действа постоянно и дали се комбинира с други. Най-неблагоприятно въздействие имат перманентното кумулативно действие на множество отключващи заболяването фактори.

Кои са отключващите фактори?

Наднорменото телесно тегло. Този проблем обикновненно започва още в училищна възраст, където не се обръща внимание от родителите на този проблем. Разбира се, този ранен сценарии не е задължителен и затлъстяването може да започне във всяка една възраст. Последиците касаят целия организъм. Няма орган и система, които да останат незасегнати. По отношение на сърцето и сърдечно-съдовата система, първо се появява артериална хипертония, а в по-близко или по-далечно бъдеще симптоми на сърдечна недостатъчност – лесна умора и задух при минимални усилия, нощен задух, отоци по долните крайници.

Непрестанна работа в електронна среда. Този проблем макар и да изглежда нов и модерен, съвсем не е такъв. Това е проблемът на съвременното младо поколение, което общува основно чрез телефона и негови приложения. Началото вероятно е поставено преди 20 или повече години, когато родителите на децата от това поколение за по-лесно отглеждане даваха телефони с различни занимателни приложения и така през детска и юношеска възраст, децата свикнаха с тези устройства и ги приемаха като нещо без което не може. Съвременният живот изисква бърза ориентация за работа в електронна среда. В един момент се оказа, че съществува масово пристрастяване към електронните устройства, което е свързано с поява на проблеми със съня и по-точно недостатъчен нощен сън, депресивни настроения, склонност към усамотяване, главоболие, изпотяване, очни, хормонални и други проблеми. От страна на сърцето по-често се появява артериална хипертония и аритмия (прескачане на сърцето).

Неправилно (нездравословно) хранене. Вероятно повечето хора разбират смисъла на този термин. Защо тогава са с наднормено тегло. Явно разликата между това да разбираш нещо и да го прилагаш е много голяма. Две неща са важни. Първото е разпределението на порциите в денонощието с количеството храна в тях в съотношение 3:2:1. Второто е използването на качествени хранителни продукти, богати на плодове и зеленчуци. Практиката показва, че при хората с наднормено телесно тегло, това съотношение е обърнато. Тези пациенти не закусват или само пият кафе. На обяд хапват малко или никак. Огромната част се пада на вечерята, когато се поглъщат огромни количества храна, които освен че няма как да се усвоят и ще се натрупат като мастна тъкан, и е логично да предизвикат стомашно-чревен дискомфорт по време на нощен сън. Неправилното хранене предизвиква затлъстяване, затлъстяването – артериална хипертония, а хипертонията – сърдечна недостатъчност.

Липса на физическа активност. Само с подържане на физическа активност, без балансирано и здравословно хранене, не може да се подържа оптимално телесно тегло. В сегашния динамичен живот подържането на ежедневна физическа активност е трудно осъществимо. Въпреки това, минимално са необходими 2 часа дневно ходене с умерен ход, а събота и неделя да се практикува спорт по желание. Разбира се, при повече свободно време през седмицата, повече спорт би довел единствено до повече ползи за организма. Няма значение вида спорт. Едиственото, което има значение е отношението към него. Дали го практикуваме с удоволствие или насила. Ако е второто, просто няма да има ползи.

Фитнес и хормони. Може ли само с фитнес да се направи хубава фигура. Отговорът безспорно е да, но все пак зависи от гледната точка и от поставените критерии. Ако например се изисква да се извае художествена мускулатура като на гръцко божество само спорт едва ли ще е достатъчен. Необходима в тези случаи е и наука и ръководство от специалист, фитнес-инструктор. Какво трябва обаче да се избягва. Всякакви хапчета, прахчета, питиета или инжекции с хормони, независимо какви – стероиди, най-често тестосерон или прекурсори и по-рядко соматотропен хормон и/или прекурсори. Без значение вида на използваните хормонални препарати, трябва да е напълно ясно, че хипертонията е само един от странични ефекти, като понякога е трудно контролирана и в много високи стойности. Следва дълъг списък на други, не по-малко опасни странични ефекти от подобни “добавки". Рискът от това жестоко да увредим здравето си до степен включително на инвалидност.

Вредни навици. Вредните навици съвсем традиционно включват консумациата на алкохол, пушенето на цигари – класически и електронни, употребата на наркотици.

Както употребата, така и злоупотребата с алкохол са сигурни акцелериращи фактори за хипертония. Този въпрос може да се погледне от различен ъгъл заради различните механизми, които провокират високото кръвно налягане при различните видове алкохол – и при употреба, т.е само рядка консумация, и при злоупотреба, т.е ежедневна консумация в големи количества. Тютюнопушенето е сигурен фактор за хипертония, когато се пушат поне по 20 цигари на ден. Тук, за разлика от белодробния рак, не е необходимо време от 20 години. Достатъчен е и един ден да се изпушат тези цигари и вечерта младият новоизлюпен пушач да завърши в спешното с хипертонична криза. Разбира се, това не касае опитните пушачи със "стаж“. "Модерните“ цигари, които съдържат течност, твърде често с напълно неясен състав, също поставят въпроси за възможността тези вещества да предизвикат: хипертония, аритмия дори сърдечен арест. Употребата на наркотици води до сериозни и твърде често непредвидими ефекти върху сърцето и сърдечно-съдоната система. Амфетамините, метамфетамините и кокаинът стимулират централната нервна система, увеличават сърдечната честота и повишават кръвното налягане. Могат да са налице опасни аритмии. Ефектите им зависят много от дозата, начина на употреба и самия човек (физическото и психическото му състояние).








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България и Войната в Украйна
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
Бюджет 2025
България в еврозоната
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: