 © Burgas24.bg |  | Искаме да апелираме към цялото правителство, но най-вече към министъра на околната среда и водите, и очакваме незабавни действия и предприемане на мерки, за да може да бъде преустановено строителството на този терен. Това каза Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Бойко Борисов, на брифинг пред журналисти.
"Темата е за небезизвестния терен "Дюнигейт", на който, след решението на съда през изминалата седмица, вече има багери и отново се строи. Призоваваме министъра и правителството - да не се крият зад решенията на съда, защото, както се случи и с общия устройствен план на Царево, и с много други случаи, действията на министерствата, версията на правителството, становищата, които издават в последната секунда предрешават решенията на съда", заяви Павлова."На 31 декември 2012 година срещу 1 декември 2013 година имаше багери, така както ги имаше и сега, през последните дни, на този терен. Този терен, удобно приготвен за урбанизиране и промяна на предназначението през 2008 година, довършена сделка през изминалите години, доведе до това да бъде издадено разрешение за строеж върху проект на небезизвестния архитект Калин Тихолов, с който тази територия, на 500 метра от морето, върху дюни да бъде застроена. Към днешна дата, имаме пълно картиране на черноморското крайбрежие - кадастрални специализирани карти и карта на морските дюни, и тя показва, че на този терен има 90% дюни. Именно затова там е недопустимо и не трябва да бъде разрешено да се строи, независимо от решението на съда, по заповедта на РЗНСК", обясни Павлова.
По думите й - първата стъпка, която трябва да бъде направена е приемане на картите, това беше потвърдена и от допълнителна проверка на екип на БАН, която потвърди, че това са морски дюни, да бъде приета картата; да бъде издадена заповед за биологичното разнообразие - това е защитена зона, и да бъдат преустановени всички такива действия. По думите й важен въпрос, на който отговор трябва да даде министърът на инвестиционното планиране Иван Данов, е дали РДНСК е предприела действия отново по отношение на издадените разрешения за строеж.
"Те са незаконосъобразни по своя смисъл, защото няма идейни проекти, няма връзка на бъдещия ваканционен комплекс върху дюните - нито към ВиК, нито към електроразпределителната мрежа. Всичко това са много важни и много притеснителни факти", каза още Павлова.
Как бихте защитавали обществен интерес, ако ваш близък приятел е главен архитект на строителен обект, каза депутатът от ГЕРБ Николай Нанков. Знаем, че архитект на обекта е архитект Тихолов, така че вие си задайте въпроса, как бихте защитавали обществен интерес, ако ваш близък приятел, дори повече от приятел, е главен архитект на конкретния обект, заяви Нанков.
"Как ДНСК в случая защити интереса на държавата, на обществото в съдебната процедура по обжалване, издадената на 14 февруари от ДНСК - Бургас забрана за строителство? Задавам този въпрос, защото ние зададохме един друг въпрос, още с назначаването на архитект Тихолов. В един ден се въртеше името му като министър на инвестиционното планиране и след това назначаването на министър Данов. Тогава зададохме въпроса, не е ли едно измиване на очите, тъй като много добре са известни връзките между архитект Тихов и министъра на инвестиционното планиране Данов", обясни Нанков. Знаем, че архитект на обекта е архитект Тихов, така че вие си задайте въпроса, как бихте защитавали обществен интерес, ако ваш близък приятел, дори повече от приятел, е главен архитект на конкретния обект, посочи депутатът от ГЕРБ.
По думите му - политиката в последните месеци е насочена към застрояване на Черноморието.
"Ние многократно заявявахме, че се притесняваме от това, което предстои. Искаме да видим как ще реагират оттук-нататък и обществените организации от зеления сектор, които толкова усърдно протестираха срещу нашите действия", каза още Нанков.
Източник: Радио "Фокус" |