МОН се отказа от идеята учениците да учат и през юли

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
13:33 / 02.08.2017
1571
Министерството на образованието и науката (МОН) се отказа от идеята учениците да учат и през юли, съобщи bTV. От ведомството признаха, че температурите през този месец наистина са високи, а училищата не са климатизирани.

Ресорният министър Красимир Вълчев обясни, че целта на предложението е било не повече учене за сметка на ваканцията, а по-балансирано разпределение на ваканцията. Той обаче отбеляза, че в гимназиалните класове удължаването на коледната и срочната ваканция води до навлизане в юли, което не е желателно. Вероятно последните класове ще приключват учебната година на 30 юни, добави Вълчев.

В отговор на въпрос министърът каза, че отказът от скъсяване на лятната ваканция вероятно ще бъде за сметка на трите дни между 2 и 5 януари. Няма да я има двуседмичната зимна ваканция, посочи той.

Предложението на ведомството беше учебната година да бъде със седмица по-дълга за децата от 1 до 11 клас. Учениците от 1 до 4 клас да приключат следващата година на 7 юни, а не както досега - на 30 май. За децата между 5 и 7 клас краят на учебната година да бъде на 22 юни, а между 8 и 11 клас - в началото на юли.

Целта беше да се уеднакви учебната година у нас с тази в ЕС, като освен това ваканциите на децата щяха да бъдат удължени.

Предложението срещна смесени реакции от страна на родителите (някои от които са на мнение, че лятната ваканция е твърде дълга и децата забравят наученото) и силен отпор от страна на учителите. 

"Психолозите казват, че такава промяна на учебното време със съкращаване на ваканции създава голям проблеми от гледна точка на пренастройване на организма", посочи днес в "Тази сутрин" председателката на учителския синдикат Янка Такева.

Задължителната предучилищна възраст трябва да бъде разширена и за децата на 4 години, заяви просветният министър.

По думите му, децата които са били в детска градина и след това се преминали през предучилищната подготовка по-лесно се задържат в системата. Вълчев обясни, че децата, които не са обхвани в детска градини и чийто майчин език не е български най-често отпадат от училище.

Според него те имат проблеми в училището и отпадат в прогимназиалния етап. Образователният министър уточни, че преди да постъпят в училище, те вече имат натрупан такъв дефицит и преподавателите трудно ги "избутват" до 5-6 клас, след което отпадат.

Министърът подчерта, че той и екипа му не отстъпват от идеята за въвеждане на "уседналост" за първокласниците като мярка срещу злоупотребите.


Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Годишните технически прегледи на колите поскъпват драстично!
Мъж преби и отвлече 19-годишно момиче
БСП регистрира евролистата, ето кой я повежда
Синоптик: Очаква ни динамично време
Наши ученици изобретиха хранилка за животни с изкуствен интелект
Велико Минков: Притеснявам се за сина си и другото дете, Габриела...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).