Вицепремиерът и министър на външните работи
Мария Габриел откри конференция на високо равнище на тема "Нарастващи нужди от подкрепа на отбранителната индустрия и възможности за иновации". Това казаха за
"Фокус" от пресцентъра на Външно.
С форума, организиран съвместно от Министерство на отбраната, Министерство на иновациите и растежа и Министерство на икономиката и индустрията, се слага началото на събитията по отбелязването на 20-та годишнина от приемането на България в НАТО.
Мария Габриел благодари на министъра на отбраната
Тодор Тагарев и на министъра на иновациите
Милена Стойчева за посланията, отправени по време на конференцията и очертаването на ролята на България по темата чрез конкретни действия.
"Иновациите имат важна роля в осигуряването на защитата на гражданите. Външнополитическите рискове се увеличават, също както риска от военни конфликти. Увеличава се и необходимостта от иновативни решения в областта на отбраната. Европа е направила много за укрепване капацитета на отбранителната индустрия, но има нужда от цялостен подход и консолидиране на дейностите“, заяви
Мария Габриел.
Вицепремиерът подчерта ангажимента на България да допринесе за общите усилия на партньорите и съюзниците в ЕС и НАТО, насочени към укрепване на отбранителното сътрудничество и растежа на отбранителната индустрия чрез използване на потенциала на иновациите.
Мария Габриел наблегна и на постигнатия от ЕС безпрецедентен напредък в сътрудничеството в отбранителната индустрия чрез разработването на ASAP (Регламент относно подкрепата за производство на боеприпаси) и EDIRPA (Акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки). Разработва се и нова Стратегия за европейската отбранителна индустрия, която предвижда да консолидира всички дейности в рамките на ЕС по линия на сигурността и отбраната.
Обсъдени бяха също така дезинформацията и фалшивите новини, които вече се генерират чрез изкуствен интелект, атаките в киберпространството, кражбата на данни и поставянето на цели системи под риск от срив заради зловредни влияния чрез технологичните инструменти.
"Живеем в свят, в който процесите протичат с висока скорост. България може да допринесе много за това да бъде засилена координацията между отделните инициативи на ЕС и НАТО. Добрите практики и тясното сътрудничество между всички ангажирани общности трябва да се насърчават и да бъдат водещ приоритет. Това е много силно послание, което днешната конференция ясно отправя. Споделяйки добри практики, очертавайки силните страни, давайки решения как слабите страни да бъдат превърнати в силни, можем заедно да дадем адекватен отговор на предизвикателствата“, открои
Мария Габриел.