Мехмед Дикме: В последните години животновъдството бавно се унищожава - българите консумират вносно месо

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
20:03 / 11.03.2025
1230
Проблемите в земеделието са комплексни, много сериозни и трябва да намерят своето решение. Решението може да дойде, когато на една маса седнат производители и преработватели, търговци и държавата. Това каза бившият министър на земеделието и горите Мехмед Дикме в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".  

През последната година такъв диалог няма. Няма институция, която да се занимава с проблемите на земеделските производители, допълни той.

"В последните години животновъдството бавно се унищожава. Почти изцяло унищожено е месодайното направление на говедовъдството и българските потребители консумират вносно месо. 99% е вносът на говеждо месо", посочи бившият земеделски министър.

В млекопроизводството също се наблюдава тенденция на намаляване на производството. Внася се мляко от Унгария, Полша и Чехия, а сухо мляко – от Украйна. В момента има недостиг на мляко на пазара. Подобна е картината и при зеленчукопроизводството и овощарството, допълни Мехмед Дикме.

"Цената на производителя в момента е на ръба на загубата. Ако има конкуренция между производителите, т.е. по-голямо производство, това означава, че на пазара ще има по-ниски цени", заяви Дикме.

Основният проблем в момента според него е липсата на напоителни съоръжения и напояване. "От печелившо дружество "Напоителни системи" се оказа губещо. Би трябвало да печели много, защото стопанисва водите на държавата", коментира той.

Той посочи, че преди месец и половина "Напоителни системи" е разпратило писма до земеделските производители, занимаващи се с поливно земеделие, в които те са уведомени, че тази година се очаква недостиг на вода.

"В момента положението есенниците е зле заради липсата на влага. Зимата беше изключително суха, с малко количество дъжд и сняг. За последните 10-15, а може би и повече години валежите не са били толкова ниски, колкото миналата година, особено в централните райони. Пшеницата не е в добро състояние почти в цяла България. В същото време цената му е изключително ниска, като на зелено в момента договарянето започва на 380-390 лева, което не предвещава нищо светло за производителите", заяви Дикме.  

По Плана за възстановяване и устойчивост са заложени 800 милиона за рехабилитация на напоителните системи.

"Но това, което тепърва ще започне да се изгражда, ще даде ефект след три-четири години", отбеляза бившият земеделски министър.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).