Министърът на икономиката: Вдигаме лимита на безлихвените кредити

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:12 / 03.12.2020
1273
Лимитът на безлихвените кредити ще бъде увеличен. Мярката ще важи до средата на следващата година ", заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов в ефира на "Здравей, България".

"През ББР разширяваме нова мярка. Подготвили сме пакет от документи за разглеждане в Министерски съвет. Продължаваме с програмата и удължаваме до средата на другата година за безлихвени кредити за физическите лица. Увеличаваме лимита за възможни безлихвени кредити към физическите лица, които могат да достигнат 6900 лв. Такова ще бъде предложението към Министерски съвет. Ще облекчим условията към търговските банки. Тоест още една мярка ще продължи да работи до следващата година", подчерта Борисов.

От тази мярка ще могат да се възползват всички физически лица, които по някакъв начин за били засегнати от пандемичната криза. Условията ще бъдат намалени, а лимитът – увеличен. Безлихвените кредити ще бъдат предоставени през 12 банки – партньори на Министерство на икономиката.

"Банките у нас ще решат кой ще може да се възползва от кредитна ваканция. Тази мярка със сигурност ще важи за бизнеса. Решението ще важи за целия Европейски съюз и е на база обща нормативна рамка", каза още министърът на икономиката.

Той обясни, че възможността за кредитна ваканция е една от най-важните мерки за бизнеса.

"Чрез тези мораториуми над 9 млрд. лв. кредити бяха разсрочени в рамките на правилата, които бяха приети от Европейския банков орган и БНБ.  Тези мораториуми ще важат до 31 март 2021 година. Това е една нова глътка въздух за бизнеса, за да остане той ликвиден. Важното е, че банковата ни система е здрава и ще се справи с това", обясни министърът.

В момента се водят преговори и се разработват регламенти, за да може системата да заработи. Чрез тази мярка ще се допуска до 9 месеца разсрочване на кредита – от първия мораториум до края на март 2021 година.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
Катастрофа на АМ "Тракия"! Има и линейка
Божидар Божанов: Разговорът за дясно обединение предстои
Ген. Константин Попов за отбраната на континента: Европа закъсняв...
Адвокатът на Иван: Разплака се, иска да види майка си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).