Министърът на образованието: Учениците и учителите препускат, няма време за затвърждаване на знания

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:48
248
"Ще се опитаме от съдържанието за 6. и 7. клас, когато е най-трудно за учениците и виждаме най-голямо влошаване на резултатите и най-голяма демотивация, да го качим по-нагоре – да направим едно по-равномерно разпределение“. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев.

"Учениците и учителите препускат, няма време за затвърждаване на знания, демотивират се, губим една част от учениците за математика и природни науки“, обясни министърът.

Според него в момента най-големият проблем са слабите резултати по математика и природни науки, по специално по физика и химия.

"Затова трябва да увеличим часовете по математика и природни науки. В момента нашите ученици най-много учат чужд език. Часовете по чужд език са повече от тези по математика и природни науки, взети заедно и повече от тези по български език и литература. Целта е да балансираме. Разбира се, че не трябва да се отказваме от чуждите езици, но ние прекалено много залитнахме към тях“, смята министърът на образованието.

По думите му друга грешка на системата, е че програмите по профилиращите предмети са твърде амбициозни – свален е материал от висшето образование.

"Така се наложи да се свали учебно съдържание надолу при намалени часове и се струпа много материал. Може да се откажем от част от профилираната подготовка. Убедени сме, че за днешните ученици, които ще бъдат активни на пазара на труда през следващите 4-5 десетилетия, е по-важно да имат широката образователна основа. Просто професиите на бъдещето ще изискват по-комплексен микс от знания и умения, ще изискват по-голяма адаптивност и постоянна смяна не работни места, а на професии“, коментира Вълчев.

"Ако вземем решение за промяна в рамковите учебни планове за гимназиален етап, то ще бъде от учебната 2026/2027 г.“, уточни той пред bTV.

От думите му стана ясно, че идеята е да се увеличат часовете по математика и природни науки, по български език, литература и малко по география и история, но без да се увеличава учебно съдържание.

Обмисля се също и връщането на структурата, която предполага завършване на основното образование в 8 клас, за да се облекчат програмите в прогимназиалния клас и да не се започва от толкова рано с профилирането.

"Но това е краткосрочната реформа. Дългосрочно готвим промяна в учебните програми – концептуално нови програми, които да бъдат насочени към компетенции. Надявам се да ни стигне времето за тази реформа“, заяви министърът на образованието.

Вълчев обясни още, че последните идеи за предизвикалото полярни мнения и дори протести задължително изучаване на религия в училище предвижда часът да е задължителноизбираем и една от трите опции да е час по "Добродетели и етика“.

Ако парламентът одобри, той ще бъде въведен от учебната 2026/2027 г. от 1. клас и първоначално за преподаването му ще бъдат подготвени началните учители.

Виж коментарите (0)

Още по темата (16):
20.05.2025 Диян Стаматов: Продаването на отговорите на матурата от днес за утре е спекулация и манипулация
20.05.2025 Учител със съвети към учениците за матурата по БЕЛ
20.05.2025 Какви са актуалните тенденции при балните рокли тази година?
20.05.2025 Важно за зрелостниците!
20.05.2025 Как протича подготовката за матурите?
17.05.2025 МОН сформира щаб за матурите
Още новини от Национални новини:
Фалшиво евро, какво да правим?
Президентът: Стратегическото партньорство между България и Япония...
Празникът на 21 май - какви са забраните
НИМХ за утре: Дъжд, гръмотевици, възможни са и градушки
Никола Минчев е готов да даде имунитета си
Тези хора се нуждаят от нашата помощ: Бащата е инвалид, майката е...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).