На прага на зимата: Какво е отоплението, което няма да ни съсипе бюджета?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:14 / 18.09.2023
836
Зимата наближава и сметките за отопление надвисват над бюджетите на домакинствата все по-застрашително. Енергийната криза принуди много хора, и то не само в България, да търсят алтернатива на отоплението, което са ползвали досега. Апартаменти, отоплявани до миналата зима на парно, преминават на климатици и конвекторни радиатори, а къщи с газови инсталации - на дърва за огрев или пелети.

Изчислението на хипотетичната ни сметка може да бъде лесно чрез различни онлайн калкулатори. Те отчитат площта, височината и вида на жилището ни, дали е с топлоизолация или не. В зависимост от предпочитания тип отопление можем лесно да изчислим каква ще бъде хипотетично месечната ни сметка за отопление.

Ако вземем за пример средностатистически апартамент с площ от 70 кв. м с височина 2,5 м, можем да изчислим, че oбемът на помещенията за отопление e 175 куб. м, а необходимата мощност за отопление - 8,57 kW месечно.

За подобен апартамент без топлоизолация разходът за отопление чрез термопомпа би бил най-евтин, а най-скъп - този на природен газ, сочат изчисленията.

Топлоизолацията се оказва съществен коз в размера на сметките. Тази инвестиция стопява значителна част от сметката за парно (без програматор) - 110,54 лв., и 82,55 лв. месечно от сметката за ток, при отопление с климатик. Синьото гориво за радиаторите без програматор би било по-евтино с цели 24,5% или 131,04 лева./ изчисленията са от миналия отоплителен сезон/.

Каква е ситуацията при дървата за огрев?

Според изчисленията, при средни цени за тон дърва за огрев от 340 лева в имот с площ 70 кв. м и височина 2,5 м сметките биха били следните:

- при ниска степен на изолираност - 393,00 лв. на месец;

- при средна степен на изолираност - 360,25 лв. на месец;

- при висока степен на изолираност - 327,50 лв. на месец.

За къща от около 80 квадрата, отоплявана с камина с водна риза, трябват поне 12 кубика дърва, твърдят запознати. Ако зимата излезе по-студена, разходът може да стигне и до 14-15 куб. м. За апартамент със същата площ трябват към 6-7 кубика. При цена от 110 лв. на кубик цепеници излиза, че за студените месеци трябва да заделим поне 1200 лева.

Данните за цените на горивата и електрическата енергия са средни за страната и актуални към 1 октомври 2022 г.

Получените данни са изчислени при средни температури и условия за страната и при зададена вътрешна температура на помещенията средно 23 градуса. Разходите на всяко домакинство са индивидуални и зависят от редица фактори като конкретен тип дограми и изолация, желана вътрешна температура на помещенията, конкретни метеорологични условия, клас и модел на използваните уреди и др.

Изчислените данни за термопомпи са при средни данни за висок клас помпи. За климатици е използвана информация за среден клас инверторни климатици.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
"Възраждане" възстанови паметника, заради който Русия започна нак...
Корнелия Нинова: Не сме имали друго правителство, което за толков...
Ще приемем ли еврото: Какво представлява конвергентният доклад, к...
Ще приемем ли еврото: Какво представлява конвергентният доклад, к...
Георги Бърдаров: 40% от територията на България попада в т.нар. г...
НИМХ излезе с дългосрочната прогноза


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).