На всеки пети българин му е трудно да поддържа дома си достатъчно топъл

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
08:45 / 29.01.2025
1007
На всеки пети българин му е трудно да поддържа дома си достатъчно топъл. Това показват последните данни на европейската статистика.

Въпреки впечатляващия процент обаче, българите с такъв проблем намаляват с всяка изминала година. Преди 5 години процентът е надхвърлял 30, преди 10 години - той е бил близо 45%. Това означава, че тогава почти всеки втори българин е срещал затруднения, в това да си позволи топъл дом.

Отоплението вълнува не само хората в България, а и в останалата част от Европа. Дотолкова, че е един от факторите, които определят стандарта на живот на едно домакинство. И така, оказва се, над 10% и половина от гражданите на Европейския съюз не могат да си позволят да поддържат дома си достатъчно топъл.

България застава на третото място в тази класация, като разликата между нашата страна и първите две обаче, е изключително малка – едва 0,1%. Това са на първо място Испания, а на второ Португалия. Топ 5 приключва с Литва и Гърция, които са справят малко по-добре от българите. NOVA припомня, че доскоро именно България оглавяваше тази касация, при това с не малка разлика пред останалите.

Да се отоплява през зимата не е проблем почти за никого пък, в Люксембург – те се нареждат на последно място. За жилищни разходи се приемат този вид месечни разходи, които ни дават правото да обитаваме дадено жилище. Например при наем или ипотека, но най-вече разбира се, всички комунални услуги като вода, електричество, отопление, газ, както и различните такси и друг вид услуги.

Изчислявайки всичко това, от Евростат стигат до заключението, че едно българско домакинство, в момента отделя 21% от дохода си за тях. Сравнение с последните 5 години тенденцията е била това перо да намалява – през 2019 г. българите са отделяли 1/4 от дохода си за жилищни разходи, на фона на 1/5, както е сега.

През 2022 г. обаче, тази тенденция е пресечена и отбелязваме малък пик. Но през последната отчетена година, процентите отново вървят надолу. От основно значение е и това с кого живеем, когато изчисляваме как се отразяват на бюджета ни жилищните ни разходи. Ако човек живее сам, логично плаща най-много – 1/3 от дохода му отива само за такси и услуги за дома.

Близо 21% от общия си доход пък, заделят домакинствата съставени от двама възрастни, които нямат дете. Горе-долу толкова им струват грижите за дома и на семействата съставени от двама възрастни и две деца. Жилищните разходи изглежда, се отразяват най-малко на доходите на двойките, които имат само едно дете.

Българите плащат повече от средния европеец. Но не са и между тези, които плащат най-много. На 18% възлиза осреднената сметка, докато нашата е 21%. Най-голяма част от дохода си за жилищни разходи отделят гърците – над 35%. Всеки месец над 25% от това, което са спечелили пък, им се налага да заделят в Дания и Германия, които ги следват, пише NOVA.

България е на седма позиция, а най-евтино излиза обслужването на едно жилище в Кипър. Близо двойно по-евтино отколкото на първите в класацията.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).