Над 2/3 от децата с проблеми в растежа са недиагностицирани

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:15 / 19.09.2017
1653
Над 2/3 от децата с проблеми в растежа са недиагностицирани, поради слаба информираност на общопрактикуващите лекари и родителите, отчетоха ендокринозолози, пише Черно море. 

Започва мащабна кампания в областните градове на България, която е насочена най-вече към семействата. Тя се нарича GrowInform и ще продължи в следващите две години. Мобилният екип на д-р Росица Стойчева ще извърши поне по две консултации в градовете Добрич, Силистра, Русе, Разград, Шумен, Търговище, Велико Търново, Габрово, Ямбол и Бургас. 

Вече са направени първите три от тях - в Русе, Шумен и Разград. Прегледани са 79 деца, като 21 от тях са с отклонение в растежа. 6 ще бъдат проследени от д-р Стойчева, а 15 са насочени за доуточняване на диагнозата към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна.

Кампанията GrowInform има свой сайт, както и фейсбук страница. Там родителите могат да открият калкулатор, където въвеждайки данните за ръст, пол и възраст на детето, могат да видят дали то се развива в норма.

Нарушенията в растежа, ако не са вродени скелетни заболявания, се проявяват предимно след първата и най-вече след втората година. От децата с нисък ръст малко над 50% имат някаква болестна причина за това. Останалата част са здрави деца, родени от по-ниски родители.

При болестните нарушения в растежа предимно се касае за ендокринни или синдромни заболявания, не рядко има и съпровождаща по-тежка диагноза -кръвни, сърдечни, нервно-мускулни и др. Не случайно растежът се нарича прозорец на здравето, отбеляза д-р Веселин Бояджиев - детски ендокринолог. 

Колкото по-рано се извърши диагностиката, толкова по-големи са възможностите за лечение, а те вече са значителни, предвид напредъка на науката в сравнение с преди 15-20 години. "Класическият пример са децата с дефицит на производството на растежен хормон. Той се инжектира всяка вечер в организма с помощта на "писалки" и колкото по-рано започне това лечение, толкова е по-вероятно пациентът да приключи растежа си в рамките на това, което генетично му е заложено. Всяко едно отлагане ще доведе до по-слаб краен резултат. Лечението не е лесно, тъй като се извършва ежедневно. Минимумът на провеждането му е докато трае растежът, а не малка част от тези пациенти в продължават с приема и в зряла възраст, тъй като хормонът не отговаря само за растежа, а има и важни метаболитни функции", разказа д-р Бояджиев.

Дефицитът на растежен хормон се установява с ендокринни стимулационни тестове, които се провеждат в болнични условия, не амбулаторно. Диагностиката изисква поне два от тестовете да са с резултат, показващ подобен дефицит, не е достатъчен само един тест. В минимален брой от случаите става въпрос за наследственост, тъй като растежният хормон е белтък, който се произвежда на базата на генетични кодове. "Възможно е да се касае за изолиран случай на дефицит на растежен хормон, възможно е и други хормони, които се синтезират в хипофизата да са засегнати, всичко е индивидуално", поясни д-р Бояджиев.

Около 4000 са диагнозите в медицината, свързани с изоставане в растежа. Те са от групата на редките болести. Дефицитът на растежен хормон е само една от тях. Лечението на това заболяване е скъпо, но се поема изцяло от Здравната каса. Специалисти ендокринолози настояват за реимбурсацията и на други лечими заболявания, които не се повлияват от растежния хормон. Д-р Бояджиев алармира също за порочна практика той да се предписва и за болести, при които не помага, в следствие на което се губят средства за обречени каузи. "Трябва преценката за лечение да се извършва от хора, които познават точно тази част на медицината, която е доста специфична, тъй като се касае за наистина редки заболявания", заяви той.

Третата седмица на септември е посветена на детския растеж. През този период дни на отворените врати се провеждат в над 30 страни по света под мотото "Децата имат малко време да растат и цял живот да живеят с резултата". През тази година за първи път в кампанията се включва и България. Консултациите по време на тези дни на отворените врати ще се извършват безплатно, без предварителни записвания и без направления в предварително посочените медицински заведения. Нужно е родителите да разполагат с точни данни за ръста и теглото на детето.

Ето и точните дати на безплатните консултации:



19 септември гр. Бургас, ул. "Странджа 38" срещу училище "В. Априлов", 13-14 часа, д-р Недялкова, детски ендокринолог

20 септември, гр. Варна
ДКЦ "Св. Марина" - кабинет 304 (3 ет.), 12-14 ч.
УМБАЛ "Св. Марина" - 501 зала (5 ет.), 10-14 ч.
Детски ендокринолози ВАПЕД

20 септември, гр. Плевен, ДКЦ "Авис Медика" 14-16 часа, д-р Халваджиян, детски ендокринолог

21 септември гр. Добрич, ДКЦ 2, к-т 307, д-р Москова, детски ендокринолог, ,от 16 и 30 до 17 и 30 часа


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Специалистът по право Димитър Стоянов: "Аз съм Кирил Петков и не ...
Вижте всички оценени професионалисти в Бургас - Сигурно сте чули ...
Може ли резултатът за коклюш да се окаже фалшив?
Ето кога коклюшът може да бъде коварен
Изтеглиха номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за съ...
Главчев: Имам доверие към всички министри в моя кабинет


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).