Най-приближеният на Божков ще бъде екстрадиран от Дубай

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
22:15 / 20.05.2021
2413
Екстрадират Георги Попов от Дубай. Той е един от приближените до Васил Божков.  Новината обяви самият бос на "Нове Холдинг" във Facebook.

Попов е обвинен за участие в организираната престъпна група с лидер Васил Божков.  И той е получил обвиненията си задочно, защото не е в България. Попов е в Дубай заедно с Божков от края на януари миналата година.

Връщането на някогашния собственик на футболния клуб Левски поставя въпроса дали и Божков, който вече е лидер на партия "Българско лято", но има 18 обвинения, ще си дойде в България.

Георги Попов се водеше собственик на 77% от акциите на сините, които управляваше от името на хазартния бос.

Попов е бивш секретен сътрудник на отдел 05 на Управлението за научно-техническото разузнаване към Първо главно управление на Държавна сигурност от 1988 г. под псевдонима "Китин".

Неговата принадлежност към ДС е установена и обявена за първи път от Комисията по досиетата през 2013 г. при проверката на контролните и надзорните органи на "Централна кооперативна банка“ АД.Г еорги Попов е проверен в качеството си на член на Надзорния съвет в периода 2002-2003 г.

През 2017 г. Комисията го осветява и в качеството му на член на Съвета на директорите на инвестиционно дружество "Реал финанс" АД (1999-2002).

От 1983 г. до 1987 г. Попов работи като специалист в "ИНКО“ – едно от държавните дружества за прикритие на дейността на Научно-техническото разузнаване. От края на 1987 г. е на работа в държавната оръжейна фирма "Кинтекс“ като специалист вносна дирекция, където е изградил добри контакти и закалка за предстоящия период на прехода.

За секретен сътрудник на Управление "Научно-техническо разузнаване" (УНТР) в Първо главно управление на ДС той е вербуван от майор Йото Йотов през 1988 г.

От март 1989 г. е привлечен в УНТР за оперативен работник на обществени начала. Незабавно е включен в една от най-секретните и под прекия контрол на КГБ програма за заобикаляне на западното ембарго срещу държавите от Източния блок – тази за доставката на ембаргово оборудване в областта на електрониката, военната и специалната техника.

През април 1991 г. е свален от оперативен отчет от Националната разузнавателна служба, правоприемник на ПГУ-ДС и преминава в частния сектор.

Виж коментарите (1)

Още по темата (315):
27.03.2025 Съдът окончателно върна забраната на Васил Божков за напускане на страната
20.03.2025 Следите на международно разследване водят към Васил Божков?
11.03.2025 Премахнаха забраната на Васил Божков да напуска страната
30.01.2025 Божков излиза на безсрочен протест
29.01.2025 Прекратиха делото срещу Божков за поръчителство на убийства и опит за изнасилване, връщат го на прокуратурата
18.12.2024 Мария Филипова: Божков ми предложи 10 000 лева на ден, за да прави каквото иска 
Още новини от Национални новини:
Виждали ли сте го? Ням следа от 16-годишния Виктор
Бойко Борисов с поздрав към новия папа
Можем ли да се лекуваме в България, ако се осигуряваме в друга ст...
Учители и родители протестират пред МОН заради новия предмет "Доб...
Дъждовете не си отиват, но в Бургас ще е доста топло
Мощна буря с градушка удари част от България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).