Наричали архитекта на Алебна фантазьор

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:36 / 18.03.2025
1045
Съпругата на арх. Николай Ненов, създателя на курортен комплекс Албена, дари негови проекти, скици и снимков архив на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Райна Ненова е предоставила на института и два неосъществени проекта – за курорт Албена-юг и за планински хотел в същия стил. Оригиналните чертежи и макети са изчезнали преди промените през 1989 г. Те достигат до наши дни само благодарение на съхранените от семейство Ненови десетки диапозитиви и снимки, разказват от НИНКН.

Оттам припомнят, че Албена е архитектурна и технологична иновация за 1970-те години с пирамидалните си форми, изградени по индустриален едропанелен метод.

"В началото повечето колеги на Николай отхвърляха идеите му, наричаха го фантазьор и мечтател. Туристическият наплив от бившия соцлагер обаче доведе до държавното решение за строителство на комплекса през 1966 г. После доста хора се състезаваха кой е допринесъл повече. Истината е, че единственият човек, който го подкрепяше от първия момент, беше конструкторът Петър Михайлов“, разказва съпругата. 

Щом арх. Ненов мисли, че такава сграда е възможна, аз ще го докажа с изчисления, упорствал инженерът. Курортът е открит тържествено на 24 август 1969 г.

"Подобно на античните и ренесансовите творци, арх. Ненов е пленен от златното сечение и му посвещава изследвания и проекти. Чрез курорта Албена иска да създаде сгради с "божествените пропорции“, вписани в пейзажа на брега и лонгозната гора на резервата Балтата“. Негови предшественици са три хотела в Слънчев бряг, построени експериментално през 1964 г.“, казват от НИНКН.

Делегация

Френска делегация пристига в България, за да преговаря за едропанелната технология, но се оказва, че тя е неизпълнима за тамошната индустрия. Макар и без ноу-хауто на Ненов, хотели със същия силует са построени малко по-късно в курорта Гранд Мот в Югозападна Франция. Преди две години Албена и Гранд Мот вдъхновиха международно изследване на български, френски, румънски и молдовски архитекти.

От НИНКН отбелязват, че предназначени за по-заможни туристи, френските курорти по бреговете на Средиземно море и Атлантическия океан се появяват в края на XIX и началото на ХХ век. Модата и архитектурата на курортните вили бързо са заимствани в градовете на изток, по черноморското крайбрежие. През втората половина на миналия век от изток на запад пък се пренася идеята за хотелите за масов туризъм. 

Тенденции

Френският архитект на исторически паметници Бернар Тулие определя тази двупосочност на тенденциите като ярък пример за културните влияния в европейското пространство. В началото на нашия век курортен комплекс Албена е класиран сред 10-те най-значими архитектурни постижения на ХХ вeк в България. През 2010 г. пък Гранд Мот е обявен за културно наследство от миналото столетие, пише "Телеграф".

Виж коментарите (0)

Още по темата (4580):
09.05.2025 Гаф в "Стани богат"
09.05.2025 На стари години се разцелуваха страстно на улицата
09.05.2025 Цънцарова обяви кои предавания спират от bTV
09.05.2025 Половинката на Андрей Арнаудов сподели за сериозния проблем
09.05.2025 Сякаш най-накрая е открил соята истинска половинка
09.05.2025 Вижте дъщерята на Вяра Анкова и Томас Лафчис, голяма красавица е!
Още новини от Национални новини:
Има принципно решение възрастта на пенсиониране и за двата пола д...
Брокер: Слабото предлагане на имоти не значи, че всяко жилище мож...
Гаф в "Стани богат"
Ивелин Михайлов за референдума за еврото иницииран от президента:...
Слави Трифонов: Аз съм за това да приемем еврото, но от ИТН подкр...
Делян Добрев: Ще гласувам против свикване на референдум за еврото...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).