Обезщетението при пенсиониране може да бъде и по-голямо, но си има условия

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
08:42 / 15.10.2024
1178
Ако сте напът да се пенсионирате след дългогодишна кариера във фирмата си, важно е да сте в крак с последните изменения в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година. Специално за тези със стаж над 10 години в същата фирма, промените в условията за получаване на така наречените “шест заплати" при пенсиониране са от съществено значение.

Процесът обаче има свои условия и ограничения. Обезщетението в размер на шест брутни трудови заплати може да се получи само веднъж, и то в момента на пенсиониране. Важно е да се обърне внимание на подробностите на новата регулация, за да се избегнат недоразумения и за да се извлекат максималните ползи от тази законова промяна.

Тези условията за шестте заплати при пенсиониране предоставят по-голяма сигурност и признание за дългогодишния принос на работниците. За подробностите и конкретните законови изисквания, информация предоставя д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.

С промените в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година, българските работници и служители придобиха нови права и гаранции, особено при прекратяване на трудовите правоотношения след придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Специфичните условия, свързани с обезщетението при тези обстоятелства, представляват важен аспект от съвременната трудова законодателна рамка.

Съгласно законодателството, работникът или служителят, който е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, има право на обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение, независимо от основанието за това прекратяване. Важно е да се отбележи, че това право се предоставя в допълнение към вече съществуващите форми на обезщетение.

Ако работникът е придобил право на пенсия и трудов стаж от поне 10 години през последните 20 години при същия работодател или в същата група предприятия, обезщетението се увеличава значително. В този случай, работникът има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Този механизъм има за цел да компенсира дългогодишния ангажимент на работника в същата трудова обстановка.

Има изключение във връзка с честотата на обезщетенията. Според законовите правила, работникът или служителят може да получи обезщетение само веднъж при прекратяване на трудовото правоотношение, когато е придобил право на пенсия. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок.

В практиката, въпросът дали работник следва да получи обезщетение при пенсиониране, когато е зает на две работни места, е честен предмет на размишление. Както стана ясно, съгласно трудовото законодателство, обезщетението се изплаща само веднъж, което поражда логичен въпрос за работниците с множество трудови ангажименти.

В случаите, когато работникът е зает на две места, обезщетението при пенсиониране може да се получи само при прекратяване на основния трудов договор, ако на момента на прекратяване той отговаря на условието за право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. За втория трудов договор, липсва правно основание за изплащане на това обезщетение при прекратяване на правоотношенията.

Промените в Кодекса на труда, които се отнасят до обезщетенията при прекратяване на трудовите връзки след придобиване на право на пенсия, представляват важна стъпка към по-съвременна и справедлива трудова законодателна уредба. Тези правила утвърждават уважението към дългогодишния труд и ангажимент на работниците, създавайки балансиран и справедлив правен режим. В същото време те налагат ограничения и определени условия, които е важно да бъдат внимателно изучени и разбрани от всички заинтересовани страни в трудовите отношения.

Справка:

чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда

чл. 228, ал. 2 от Кодекса на труда

Виж коментарите (0)

Още по темата (648):
29.04.2025 Асен Василев към журналистите: Както 2 месеца въртяхте, че има дупка в бюджета от 18 млрд., нека сега да въртите 2 месеца, че той е точно 3%
03.04.2025 Държавата "облекчи болките" на над 40 хил. българи през 2024 година
01.04.2025 Всеки трети се пенсионира преди законоустановената възраст
21.03.2025 Разходите на работодателите за един отработен час от техен служител нараснаха с близо 13%
19.03.2025 Всяка четвърта пенсия у нас е инвалидна
12.03.2025 Най-високи средни заплати получавали журналистите и книгоиздателите?
Още новини от Национални новини:
Тежка катастрофа с трима загинали на входа на Монтана
КРС даде срок от 7 дни на "Виваком" и "А1"
Мирослав Беляшки се сдоби с обвинение
Държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие...
Подгответе се: По-скъпо ще ни струва почивката в Гърция тази годи...
Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцелява...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).