Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Обсъждат въвеждането на краткосрочни курсове за обучение на работна ръка у нас
Автор: Екип Burgas24.bg 21:43 / 25.11.2022Коментари (0)662
©
Краткосрочни курсове за обучение, даващи специфични знания и практически умения могат да са иновативния инструмент, чрез който да се постигнат бързи резултати в отговор на нуждата от квалифицирана работна ръка. Това съобщиха от Асоциация на индустриалния капитал в България. Т.нар. микроудостоверения са заложени в Европейската програма за умения от 2020 г., чрез която се цели насърчаване на ученето през целия живот. Асоциация на индустриалния капитал в България следи отблизо и ангажирано процесите, които се развиват в системите на образованието и обучението на възрастни, като подкрепя всяка политика или нов инструмент, който може да доведе до повишаване на компетентностите на работната сила и да спомогне за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика.

"В отговор на предизвикателствата на пазара на труда, породени от недостига на квалифицирана работна ръка и недостиг на умения, в рамките на проекта, изпълняван от АИКБ беше разработена пилотна система за въвеждане на микроудостоверения при спазване на основните принципи в приетата през юни 2022 г. Препоръка на Съвета за Европейски подход към микроудостоверенията. Гъвкавостта и бързият отговор на нуждите на работодателите са сред основните предимства на микроудостоверенията, но трябва да се работи повече за изграждането на доверие между всички участници в този процес, като социалните партньори следва да намерят своето ключово място при изпълнение на препоръката. Затова и АИКБ е първата организация, която поставя пряко темата за въвеждането на този нов инструмент в България и очаква да се постигне консенсус между всички заинтересовани партньори по основните предизвикателства, които предстои да се обсъдят по време на кръглата маса“ посочи д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ и ръководител на проект BG05M9OP001-1.128-0004 "Развитие на дигиталните умения“ при откриването на организираната на 25.11.2022 г. кръгла маса.

По време на кръглата маса се стартира широка обществена дискусия по темата, като присъстващите представители на основните заинтересовани институции бяха провокирани да представят своята визия за възможните начини за прилагане на микроудостоверенията.

"Отдавна работя в сферата на пазара на труда и мога да ви уверя, че в България имаме уникално сътрудничество между държавните институции и социалните партньори. Считам, че именно то ще е в основата на успешното реализиране на процеса по разработване на политиката и инструментариума за организирането и въвеждането на микроудостоверения. Изключително благодарна съм за предоставените от АИКБ анализи и предложения за промени в нормативната рамка“, каза заместник министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова.

През последното десетилетие, записването в дълги образователни и обучителни програми постоянно намалява, като през 2021 в центровете за професионално обучение и професионалните училища, предоставящи курсове срещу заплащане, са придобили степен на квалификация 8404 в сравнение с например 2012 г., когато в такива обучения са били включени 25 379 лица.

Динамиката на пазара на труда, новите работни места, все по-голямата дигитализация на процесите изискват и ускорени обучения, които да удовлетворят нуждите от специфични умения в рамките на броени дни.

В отговор на тази нужда бяха потърсени решения за по-краткосрочни и по-целенасочени курсове с потенциал за постигане на по-бърза възвръщаемост на инвестициите.

"Забележителен е фактът, че в България се заговори за стартиране на мерки като микроудостоверения още преди ЕК да излезе с препоръки към страните членки. В момента сме изправени пред предизвикателството да намерим най-подходящото им място между системата на образованието и пазара на труда“, посочи г-жа Ваня Тивидошева, директор на дирекция "Професионално образование и обучение“ към Министерство на образованието, която допълни, че "Министерството стартира работа по изготвяне на изменение и допълнение към Закона за професионално образование и обучение, за да може до края на октомври 2023 г. да активираме ученето през целия живот“.

По време на провелата се дискусия стана ясно, че въвеждането на подобни инструменти за бързи пътеки на обучение са крайно необходими на бизнеса, тъй като те предоставят уменията, които водят до работа, особено за маргинализираните групи от населението.

В дискусията взеха участие представители на държавната администрация, браншови и граждански организации, работодатели и заети лица.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Почина сливенският митрополит Иоаникий
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Издирват Пепи Еврото
Поскъпване на хранителните продукти
Бум на коклюш в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: