Очакват се пет нови ваксини срещу COVID-19

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
10:00 / 24.11.2021
1121
В портфолиото на ваксината ще се включат и нови играчи. Те са на етап предклинични и клинични проучвания. Това заяви пред Nova News вирусологът проф. Радостина Александрова.

Според нея е въпрос на много малко време ваксината на "Новавакс" да получи разрешително. Препаратът съдържа само S белтък и ще информира организма за вируса, за да бъде подготвен.

Александрова обясни, че продуктът на "Велнева" пък е инактивирана ваксина. При нея целия вирус се въвежда, но е инактивиран, провокира имунната система да изгради имунен отговор, поясни вирусологът и допълни, че противогрипните ваксини са от този тип. Тази ваксина допуска тежки случаи на COVID-19, като процесът е инжекционен с 4 седмици между двете дози.

На 3 януари започват клинични проучвания за третата ваксина. По думи на Александрова тя ще постави ударението върху клетъчния имунен отговор. Фирмата производител вече очаква резултати за ваксина за "Денга", която ще бъде налична през 2025 г.

Израелска компания пък разработва ваксина-хапче. По думи на Александрова тя е по-лесна за приложение и съхранение. Влизайки в храносмилателния тракт, тя ще се запознае с организма и ще осигури защита, обясни тя.

От своя страна ваксината-спрей активира местния имунен отговор.

Вирусологът предупреди, че въпреки че има спад на заболелите, вирусът не си е отишъл. По тази причина не бива да се подценяват мерките и ваксинацията.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Военният министър: Лъжа е, че ще мобилизираме някого. Дори не мож...
МВнР отговори на Путин: Опитите на Русия да прехвърли отговорност...
Гуцанов: Да се коментира повишаване на пенсионната възраст е греш...
Бащата на Сияна: Нарисувала е тъжно око в деня, когато загинаха А...
Частните болници ще правят обществени поръчки за лекарства по НЗО...
Разследват "фабрика за фалшиви новини" около смъртта на Магдалена...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).