Окончателно: Минималната заплата става 50% от средната, но не веднага

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
13:13 / 01.02.2023
1515
Депутатите приеха на второ четене със 146 гласа "за" и 65 гласа "въздържали се" поправките в Кодекса на труда, с които от догодина минималната работна заплата ще бъде 50% от средната брутна работна заплата за страната.

Минималната работна заплата ще се изчислява за период от 1 година, които включват последните две тримесечия на предходната и първите две тримесечия на текущата година, като тя трябва да е в размер не по-малко от 50 % от средната брутна работна заплата за предходните 12 месеца.

За определяне на нивата на МРЗ депутатите дебатираха повече от час.

"Няма ясно разписан механизъм между синдикати и работодатели как да се определя минималната работна заплата. Ние предлагаме редакционна промяна да отпадне думата "брутна" пред минималната работна заплата, да отпадне думата "брутна" в средна работна заплата, както и закона да влезе от 1-ви януари 2024 г. Колкото и да имаме голямо желание да повишим минималната работна заплата, трябва да си дадем ясната сметка, че това засяга много институции, идват избори, но няма нужда от популизъм", заяви Деница Сачева, бивш социален министър и настоящ депутат от ГЕРБ.

"За нас тази тема е традиционна и последователна в годините, така че не знам защо се говори за популизъм", коментира вносителят на законопроекта Корнелия Нинова.

Виж коментарите (2)

Още по темата (736):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година
01.07.2024 Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
10.04.2024 Средната заплата в Бургас в края на 2023-та е достигнала 1 681 лева
25.03.2024 Над 4700 българи прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични чувствително са се повишили
22.02.2024 БВП е на най-високото си ниво в историята ni
Още новини от Национални новини:
Адел откри недекларирана валута за близо 690 хил. лв.
Браво, прекрасни български деца!
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" спира работа
Първи снимки на инцидента с влака София–Бургас
Наши митничари осуетиха контрабанда на кокаин за около 3 млн. лев...
Прокуратурата ще поиска постоянен арест за 17-годишния, обвинен з...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).