Освен на плаж, ако сте на морето, може да посетите и това уникално място

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:55 / 14.07.2023
444
Ако сте избрали Варна или близките курорти за лятната си ваканция, не пропускайте едно различно изживяване в крепостта Овеч. Eстествената цитадела била използвана още от траките. През III-IV в. ромеите изградили там крепостта Проватон като преден пост срещу нахлуващите от север племена. Славяните я назовали Овеч. Вероятно била използвана от хан Омуртаг, но разцветът й дошъл в епохата на Втората българска държава, когато се свързва с имената на владетелите Петър II и Калоян. Под стените й селският цар Ивайло унищожил цяла византийска армия. По-късно в крепостта били затворени рицари на граф Амедей Савойски.

През ХІIІ-ХІV в. Овеч се утвърдила не само като военен, но и като религиозен и административен център на региона. През 1388 г. 30-хилядна османска армия превзела Овеч. Твърдината била назована Таш Хисар, Каменната крепост. През 1409 г. тя станала център на въстанието на Фружин, син на цар Шишман, но била превзета отново от Муса, син на Баязид I. През 1444 г. войските на Владислав Варненчик разрушили Овеч до основи. Макар възстановена от османците, крепостта загубила своето предназначение и в края на XVII в. била изоставена,  пише списание National Geographic.

Крепостта се намира на 53 км западно от Варна и на 410 км източно от София. Достъпна е главно по екопътека откъм Провадия и по автомобилен път, следващ източния подстъп към твърдината, който е запазен в оригиналния си вариант с изсечени в скалата стълби. Археологическите проучвания на Овеч са възстановени от 2004 г. под ръководството на Националния археологически институт с музей при БАН.

"На крепостта са съществували три църкви, в момента техните останки ги има. Най-голямата от тях е била Митрополитската. На крепостта има един кладенец - наречен - "Говорещ", който е дълбок 79 метра, и буди голям интерес сред българските туристи", разказва пред БНР Десислава Банушева, специалист туристически бази в крепост Овеч.

Интересен е и дървеният мост, дълъг 119 метра, по който туристите обичат да се разхождат, защото той предлага уникални гледки. Вижда се целият град. А от общината са се погрижили да има пейки, места за отдих. Преди години провадиец дари и огромен светещ кръст, като жест към града и хората много обичат да се снимат там, макар че той не носи историческа стойност, но пък е много впечатляващ с размерите си, разказа още Банушева.

"Друга атракция е металната спираловидна стълба, заради която идват много хора. Тя достига до платото и там хората се снимат и разхождат. Имаме и легенда откъде произлиза името на град Провадия," посочва още Десислава Банушева, и допълва, че чуждите туристи са възхитени от крепостта Овеч, но и отправя апел към всички посетители да пазят културните и исторически дадености, тъй като не са никак малко онези, които хвърлят отпадъците си в пределите на крепостта.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1106):
05.02.2024 Цените на чадърите и шезлонгите на плажа скачат нагоре!
30.11.2023 Кои туристически дестинации у нас са предпочетени от европейските туристи
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
14.10.2023 Кадрите не са от Египет, а от Слънчев бряг: 14 октомври, 14:40 часа
11.10.2023 Късметлия намери часовник за 300 000 лева на централния плаж на Слънчев
бряг
10.10.2023 Настояват за нов регламент на системата олинклузив
Още новини от Национални новини:
Сиромахов за най-страшните женски реплики по време на мач
Райските кътчета в Родопите с водопадите
Последният български цар днес става на 87
Празник е! Честваме чудотворец, помогнал на хиляди
Борисов: Битката е кой да е най-кресливата опозиция
Доц. Кунчев: Броят на комарите ще бъде много голям, ако не се обр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).