Пациент пред НЗОК: Редно ли е да плащам за избор на лекар, а той да е само един?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
13:36 / 09.05.2023
481
Болници газят наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ на пациентите. В нея ясно са разписани правилата и условията, при които се заплаща за избор на лекар или екип.

Според текстовете такава такса не може да бъде изисквана в няколко случая – когато лекарят или екипът е само един, съгласно утвърдения график в лечебното заведение; когато пациентът е приет в условията на спешност; когато медицинските специалисти от екипа са определени служебно от лечебното заведение да извършат назначени на пациента оперативни или други интервенции, както и след осъществяване на конкретната процедура, пише "Телеграф". Оказва се обаче, че в много болници тези разпоредби не се спазват.

Поредното доказателство за това е и случаят на пациент, който се оплаква от столична болница пред здравната каса. "След като съм с направление от личен лекар, редно ли е да ми се вземат 95 лв. за отстраняване на калцификати в едно око? Редно ли е болницата да те кара да избираш екип при операция за отстраняване на катаракта, след като лекарят, който извършва тази операция е един и той идва от друга болница. Изборът е 100 лв.“, пише жената.

От фонда отговарят, че лечението на катаракта се заплаща от НЗОК, като изпълнителите на болнична помощ получават пари за оперативната дейност, необходимите клинични и диагностични изследвания и процедури, за медикаменти и консумативи. Единствено скъпоструващите медицински изделия – очна леща и вискосубстанция, са за сметка на пациента.

"По въпроса за избор на екип Ви информираме, че изборът на допълнително поискани от пациента услуги, вкл. на лекар или екип от медицински специалисти, е регламентиран от министъра на здравеопазването със специална наредба“, уточняват от касата. В отговора си от там напомнят, че изборът на лекар или екип се завява писмено от пациента, който попълва и подписва заявление по образец.

При проверките, инициирани в различни болници в страната след случая на разменените бебета във Втора САГБАЛ "Шейново“, инспектори са установили порочна практика. Става въпрос за случаи, в които пациенти, приети по спешност, също са плащали за избор на екип. В част от случаите това се е случвало преди, а в друга част след оказаната медицинска помощ.

Лечебни заведения газят и друг член от наредбата, в който се посочва, че цената за избор на лекар или екип не може да бъде определяна според сложността или продължителността на манипулацията. Оказва се обаче, че за по-тежки операции изборът на лекар или екип струва по-скъпо. Някои лечебници дори са посочили това в ценоразписите. Избор на екип за малка оперативна интервенция например струва 600 лв., а за голяма – 900 лв. Това е и таванът на цената според същата наредба за достъп.

Най-много условия пред пациентите поставят медицинските центрове. Някои от тях дори са пуснали "празнични“ ценоразписи. Така например столична консултативна клиника е записала, че първичен преглед от лекар с две специалности струва 80 лв., но ако се извършва през уикенда, цената вече е 110 лв., а ако е през официален празник – 140 лв. Толкова е цената и за преглед през нощта – от 20,30 до 8,30 ч. Ако обаче консултацията се извършва в този часови интервал, но на официален празник, таксата скача на 200 лв.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
4-дневната работна седмица ще бъде катастрофа за държавата, смята...
Внимавайте, ако повече от 30% от месечните ви доходи отиват за вн...
Сергей Станишев обратно в България
Министърът на туризма обсъди перспективи за развитието на район С...
Доставена е поредната военно-техническа помощ за Украйна
Обрат: Нулевата ставка все пак ще остане до края на 2024 година, ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).