Парите за саниране не достигат: 4 пъти по-малко са от общата стойност на всички проекти на общините

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
11:29 / 18.01.2024
1000
В рамките на кандидатстването са получени 3068 проектни предложения на обща стойност 3 972 426 084 лева, което очевидно е близо 4 пъти на разпределения финансов ресурс. Това заяви министърът на регионално развитие и благоустройството Андрей Цеков по време на изслушването си в парламента относно процеса на енергийно обновяване на жилищния сграден фонд, предаде репортер на "Фокус“.

"Допустими бенифициенти от цялата страна са сдружения на собственици в еднофамилни сгради“, допълни той.

Цеков каза и какъв е размерът на помощта, както и кои сгради отговарят на критериите.

"В самите насоки за кандидатстване ясно е дефиниран общият максимален размер и интезитет на помощта, който е в размер на 1 129 881 600 лева с включено ДДС. Допустими бенифициенти са сдружения на собственици в многофамилни сгради, които са проектирани след 26 април 1999 година“, заяви Ценков.

"Процедурата е достъпна за кандидатстване за бенефицинети от цялата страна. Възприет е не подход на регионален баланс при разпределение на помощта, а на подход, при който да се стремим към най-големи енергийни спестявания и най-големи спестявания на парникови газове.

Това практически означава, че всяко едно проектопредложение се конкурира с всички останали, включително на територията на една и съща община, на една и съща улица, при което е напълно ясно, че в условията на такава конкуренция потребностите ще надвишат очакванията“, отбеляза регионалният министър.  

Кандидатстването се осъществява с общинската или районна администрация. Сдружението на собствениците на сградите подписва с нея споразумение за партньорство и всички документи се подават от общинската или районната администрация.

Министър Цеков обясни, че заложените лимити за финансиране на общините в страната де факто не означава, че ще бъдат изпълнени. Те възлизали на стойност над 5 млрд. лева при бюджет от малко над 1 млрд. лева. Целта им била да се ограничи конкуренцията на по-големите общини като София, Пловдив, Варна, Бургас и други, които иначе щели да погълнат по-голямата част от финансирането.

Класирането за енер е обявено през декември 2023 година, като са класирани 756 многофамилни сгради в 102 общини от общо 3068 проектни предложения в 152 общини.

Данните показвали, че средната стойност на инвестицията за първия етап за една многофамилна сграда е 1,5 млн. лева.

"Класирането е извършено по методика, която отчита качеството на проектните предложения. Тя е подробно разписана в точка 17 от указанията“, обясни Цеков.

Сградите, които са получили одобрение, се оценяват на база тяхната енергийна ефективност, икономическата ефективност на инвестицията, бонус точки при класирането получавали сгради над 5000 квадрата.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17):
26.04.2024 Подписаха за двуетажните влакове
24.04.2024 Денков обясни защо страната не е получила втория транш по ПВУ
19.04.2024 Притеснителна новина за парите, които България трябва да получи по ПВУ
08.04.2024 Ето защо се бавят парите по Плана за възстановяване!
04.04.2024 Родните влакове скачат до нивото на швейцарските
29.03.2024 Кънев се извини на Пеканов, допуснал "сериозна фактологична грешка"
Още новини от Национални новини:
Митничари пипнаха македонец с огромно количество амфетамин
Лек автомобил пламна на АМ "Тракия"
Някои държавни служители взимат заплати от над 6000 лева
Почина една уникална личност за българския спорт
Откритият в козметика пропионалдехид може да доведе до увреждане ...
Бургаските пенсионери са сред най-богатите


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).