Пчелар: Обнадеждени сме от разговора с министър Вътев, но някои от исканията ни няма да бъдат удовлетворени

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:30 / 20.09.2023
892

Срещата с министър Вътев беше доста конструктивна. Обнадежден съм от проведения разговор. Това каза Иван Кънев, председател на сдружение "Пчелари – Русе“,  след срещата на преговорна група пчелари с министър Кирил Вътев. Протестиращите настояват за забрана на безмитния внос на мед от Украйна, искат бързо изплащане на подадените заявления, настояват и за безлихвено кредитиране за сектора.

В декларация заявяват исканията си: България да информира Европейската комисия за тежкото положение на сектора. Настояват и за работна група за промени на Наредба 8 за инвестициите в пчеларството.

"Част от исканията ни в краткосрочен план, свързани с финансови средства, ще бъдат удовлетворени. Две от исканията ни няма да бъдат изпълнени, поне на този етап“, заяви Иван Кънев. Той посочи, че няма да има пълна забрана за внос от Украйна и трети страни на пчелни продукти и мед, тъй като в противен случай глобите от страна на Европейския съюз ще бъдат много високи – милион и половина евро на ден.

"Второто искане, което не беше изпълнено е това за безлихвеното кредитиране на стопанствата. Няма механизъм, по който това да стане."

Пчеларят заяви, че се очаква да бъде създадена електронна система за проследяване на вноса и износа на пчелни продукти.

"Под егидата на Мария Габриел се работи за единна платформа за българските продукти, което включва и българския пчелен мед“, допълни Иван Кънев.  

Неда УЗУНКОЛЕВА


Виж коментарите (0)

Още по темата (232):
19.08.2025 Очаквa се слаба реколта от слънчоглед и царевица
10.10.2024 Земеделците ще получат цялата украинска помощ
10.10.2024 Днес изплащат 200 млн. лева по "украинската помощ" за земеделците
08.10.2024 Земеделците: Положението в сектора никак не е розово, оказа се, че дума дупка не прави
07.10.2024 Правителството осигури още 200 млн. лв. за земеделците
30.07.2024 Земеделци: Ситуацията в сектора е прекалено тежка
Още новини от Национални новини:
Времето полудява
Четвърта жертва на катастрофата от снощи
Николай Попов: Арогантността на тези татуирани вандали е диагноза...
Последната снимка на Любен Дилов-син от Италия разкри неподозиран...
Граждански гняв след трагедията с трима загинали в София: Появиха...
Илиана Раева разпали мрежата с мощен апел: Децата със специални н...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).