Педиатър обясни рисковете от модерните сред учениците "снуски": Рани, високо кръвно и зависимости са само част от опасността

Автор: Велизара Ангелова
Коментари (0)
17:39 / 20.02.2025
1267
Рани по устната лигавица, високо кръвно налягане, сърцебиене, зависимост, влошена памет и концентрация са само част от ефектите от употреба на т.н. "снуски", добили особена популярност сред учениците. Какво точно е "снус" и какви още последствия върху организма оказва, разкрива детският ревматолог и педиатър д-р Таня Андреева.

"Знаете ли какво са "снуски"? Аз до съвсем скоро не знаех. Преди няколко седмици откриха въпросните снуски в тоалетните на училището на дъщеря ми.

Снус (Snus) е "бонбонче" с никотин, което се поставя между венеца и горната устна. Заради оралната резорбция никотинът бързо се абсорбира през лигавицата", пише тя във Facebook.

Опасности от употребата на снус са много, като съдържанието на високи дози никотин, води до силна зависимост, особено при тинейджъри. Продължителната употреба може да доведе до възпаление и увреждане на венците, обяснява още д-р Андреева. Лезии (афти и язви) в устната лигавица също са следствие от прекомерната употреба и могат да предшестват злокачествени промени. Дългосрочната употреба може да увеличи вероятността от рак на устната кухина, панкреаса и гърлото.- Високото съдържание на никотин води до повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота, което увеличава риска от хипертония и инфаркт. Никотинът също може да повлияе върху когнитивните функции, паметта и концентрацията, особено при подрастващите.

"Разказаха ми, че децата се хвалели колко в чия уста ще има по-черна следа от снуските", споделя още тя.

И допълва: "Намерих Директива 2014/40/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г., според която продажбата на снус (с изключение на Швеция) е забранена. Ще се радвам юристи да се включат и да кажат до колко е законно този продукт да се разпространява в България. Тук се продава навсякъде, включително и около училищата.

Заради новата мода все повече деца и младежи опитват снус под влияние на социалните мрежи и агресивен маркетинг. Добре е като родители да сме информирани за тези опасни продукти и да разкажем на децата. Не се знае още в колко училища ще намерят от опасните "бонбонки", добавя детският ревматолог.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).