Пламен Павлов: Не е вярно, че свободата ни е дадена даром - днес отбелязваме най-вече подвига на българските опълченци

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
22:48 / 03.03.2025
1666
Това, че свободата ни е дадена даром, което така упорито се втълпява включително днес от определени пропагандни кръгове, не е вярно. Днес отбелязваме пролятата кръв от многонационалната армия на Руската империя, но най-вече подвига на българските опълченци. Това каза историкът проф. Пламен Павлов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". 

Българското въоръжено участие във войната е от порядъка на 40-50 хиляди души. Българското опълчение първоначално е смятано за спомагателен корпус, който обаче доказва решаващата си роля за изхода от Руско-турската освободителна война, подчерта историкът. Планинските чети, наброяващи няколко хиляди души, също имат съществена роля в разузнаването и в осигуряването на подходите към проходите. От двете страни на Стара планина пък действат т.нар. милиции – доброволни формирования от българи, достигащи до няколкостотин души, обясни проф. Павлов.

"Забравяме много важни събития от тази война. Фокусираме се в няколко епопеи – Шипченската и Плевенската, а забравяме какво става на източния военен театър, където също има много тежки боеве и жертви. Забравяме операцията при Елена и Златарица, която на практика осигурява победата при Плевен. Забравяме Северна Добруджа, където българите подкрепят отряда на Цимерман. Забравяме кланетата в Стара Загора, в Любенова махала, в Карловско и целия район. Трябва в много по-обективен и широк план да разглеждаме тази война, а не да се вторачваме в измислените мантри за братя освободители и безкористна помощ. Няма такава безкористна помощ. Русия следва своите интереси", подчерта Пламен Павлов.

Той отбеляза, че най-голям процент от участниците във Руско-турската освободителна война са малоруси, т.е. те са украинци. Във войната участват също беларуси, финландци, румънци, поляци, грузинци, казахи.

"Кощунствено е днес да се използва паметта за тази война с антиукраинска насока, защото това се прави от определени кръгове в България и намира почва. Някой да си присвоява това наследство до голяма степен е абсурдно. Този празник не бива да бъде използван за хибридна пропаганда, но това се прави включително и днес. Пак видяхме да се веят партийни знамена. Включително Мария Захарова отново ни е припомнила как не сме достатъчно благодарни, което говори за много тежки комплекси в друга посока", коментира историкът.

Съдбата на България след Руско-турската война е решена без участието на България, отбеляза Пламен Павлов.

"Днес виждаме как някои пледират да се решава съдбата на една независима държава без нейното участие и без участието на Европа. Това не бива да се допуска. Все пак живеем в едни времена, в които тези ценности би следвало да се спазват. Не може да се връщаме към един брутален империализъм от времето на ХІХ век. Това е пагубно за човечеството", предупреди проф. Павлов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (21):
03.03.2025 Проф. Христо Матанов: Било е невъзможно сами да се освободим! Трябва империя с империя да се сблъска
03.03.2025 Кирил Топалов: Трети март е празник, но не най-големият
03.03.2025 Президентът: Предстоят ни изпитания
03.03.2025 Прекрасни кадри от шествието с 900-метровия трибагреник в Русе
03.03.2025 ЕС и НАТО поздравиха България по случай 3 март
03.03.2025 Развяха най-дългия трибагреник в Русе
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).