Пореден случай: Онкоболна жена чака с месеци решение на ТЕЛК 

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:52 / 22.06.2023
370
Хора със сериозни заболявания чакат да бъдат освидетелствани от ТЕЛК с месеци, а понякога и повече. Поредният случай е на онкоболна жена от Русе, съобщават от БНТ. 

Преди 6 години на Надежда Дюлгерова ѝ поставят диагноза "карцином на гърдата". Оттогава насам тя е претърпяла няколко операции, преминала е през химиотерапия, четири пъти се е явявала пред ТЕЛК. Последното решение го е чакала година и половина. Подала е документи през октомври 2021 година.

След пет месеца получава становище, което не я удовлетворява, обжалва го пред Националната експертна комисия и отново чака – още една година и един месец. През това време неколкократно се е опитвала да разбере какво става с документите ѝ, но без успех.

Надежда Дюлгерова: "Няма комуникация. С НЕЛК изобщо не можеш да се свържеш по телефона. Тук в ТЕЛК комисията ходих няколко пъти. Понякога попадах на добър човек, който влизаше в "моите обувки" и казваха: Имайте търпение. Друг път се случи, една госпожа да се обърне и да ми каже: Е, нали имате работа… И знаем много добре, че там, където се подават документите и там, където се вземат решенията, е може би 20 крачки. Решенията, когато се върнаха от София, им трябваха 14 дена, за да се придвижат от едната сграда до другата сграда. Задавам въпроса – Това нормално ли е?!"

От Регионалната здравна инспекция в Русе, на чието подчинение са териториалните експертни комисии, признават, че решенията излизат със закъснение. От години има проблем с намирането на медицински кадри, повечето от тях са пенсионери. И макар че отблизо 2 месеца заработи специализиран ТЕЛК за хора с онкологични заболявания в Русе, генерално решение на проблема няма.

"Има много законови пречки. Съставът на ТЕЛК-овете – много добре знаете, че те не са окомплектовани… В Русе разкрихме още един ТЕЛК, т.е. на територията на област Русе работят 3 ТЕЛК-а, което до някъде облекчава работата. Ние използваме всички ресурси, с които разполагат лечебните заведения на територията на град Русе, за да осъществим тази дейност, която ни е възложена от Министерството на здравеопазването", обясни д-р Александър Парашкевов – директор на РЗИ - Русе.

Но чакането с месеци продължава. Надежда Дюлгерова казва, че ако не има човек до себе си, на когото да

разчита, не знае как е щяла да оцелее. Останала и без работа - заради заболяването си е трябвало да смени професията и година и 7 месеца е ходила на интервюта.

Надежда Дюлгерова: "В момента, в който стигнем до това, че аз съм с ТЕЛК, интервюто приключва. Работодателите не желаят хора с ТЕЛК, което е проблем, законово е проблем. Хората с ТЕЛК се гледат като хора втора ръка… Ако не можеш да изпълняваш работата, която си изпълнявал преди това, нека държавата да се опита да те преквалифицира, да ти даде възможност, а не да те оставят вкъщи на произвола на съдбата."

Надежда обаче има надежда, че нещата все пак могат да се променят, ако се вземат решения в интерес на хората:

"Ако може малко по-бързо да се случват нещата, за да може човекът в тази ситуация да не е толкова ощетен – първо да е болен и отделно да очаква отношение от държавата."

След 2 години Надежда Дюлгерова отново ще се явява пред ТЕЛК. Иска ѝ се да вярва, че до тогава ситуацията ще е коренно променена.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Железничарите са в стачна готовност 
КРС иска по-тежки регулации – без пазарна обосновка и в противоре...
"Булгаргаз" ще съди "Газпром" заради спрените доставки през 2022 ...
Цоков: Няма ресурси в бюджета за увеличение на заплатите в универ...
Арестуваха член на Инспектората към ВСС заради сексуални намеци к...
Внимавайте при пазаруване в тази платформа


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).