Предлагат по-високи наказания за насилието над животни

Автор: Илиана Пенова
Коментари (0)
16:47 / 16.04.2025
700
Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (НК), с който се завишават санкциите за изтезания на животни и се създават нови, по-тежко наказуеми състави на престъплението - когато стореното е заснето с цел разпространение или от две и повече лица. Когато престъплението е с користна цел, в изпълнение на решение на организираната престъпност или представлява опасен рецидив се предлага наказанието вече да е лишаване от свобода от три до десет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева, а в особено тежки случаи - от три до дванадесет години затвор и глоба от десет хиляди до тридесет хиляди лева. Това е наказателноправният отговор на "садизма като бизнес“.

Съгласно закона от 2011 г. насам, изтезание на животно е налице тогава, когато бъде проявена жестокост към гръбначно животно, с което му бъдат причинени противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане (чл. 3256 НК). През 2023 г. санкциите за изтезание на животни бяха завишени, но явно нямат необходимия и достатъчен възпиращ ефект - напротив, практиката на правоприлагащите органи показва, че подобни деяния дори ескалират и станалите известни случаи на измъчване на животни, съпроводени със садизъм, налагат незабавна институционална реакция.

Освен новите състави, одобреният законопроект предвижда също завишаване на максималния срок на наказанието лишаване от свобода по основния състав на престъплението - от четири на пет години. Въвежда се и санкция "лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност“, ако извършителите на престъпленията са ветеринарни лекари или други лица, ангажирани с отглеждането и грижата за животни.

Предлаганите мерки са израз на решителността да се противодейства на подобни прояви, които скандализират обществото и са израз на трайно и пълно незачитане на обществените порядки и чувство за безнаказаност и непредизвикана жестокост.

Наред с това, за да се улесни разкриването и доказването на подобни деяния, се предлагат изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства, които ще позволят органите на досъдебното производство да могат да използват специални разузнавателни средства.

Тъй като престъпният бизнес с животни би могъл да облагодетелства и юридически лица, извършването на престъпление по чл. 325а и чл. 3256 НК става основание за ангажиране на тяхната имуществена отговорност по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Виж коментарите (0)

Още по темата (24):
25.03.2025 ПП-ДБ обсъди на кръгла маса законодателни мерки срещу насилието над животни
24.03.2025 Незаконни боеве с кучета в Сандански! Общината сезира полицията
24.03.2025 Слави Трифонов: Нито Перник, нито който и да е град или село заслужават на тяхна територия да са се родили такива изроди
23.03.2025 Ветеринарен лекар сравни жестокостта към животните в Перник с насилието над Дебора
22.03.2025 Алекс Гърдева за насилника Красимир: Майка му не може да проумее как е възможно нейното дете да направи такова нещо, неговото семейство не го оправдава
22.03.2025 162 граждански организации с отворено писмо до властите заради насилието над животни
Още новини от Национални новини:
Тежка катастрофа с трима загинали на входа на Монтана
КРС даде срок от 7 дни на "Виваком" и "А1"
Мирослав Беляшки се сдоби с обвинение
Държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие...
Подгответе се: По-скъпо ще ни струва почивката в Гърция тази годи...
Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцелява...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).