Предложение: Плащаш 1000 лв. за море, връщат ти 250

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:01 / 21.05.2021
1904
Георги Щерев е председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. От организацията преди дни поискаха от държавата работа по 4 приоритета за спасяване на туристическия сектор. Първият е незабавно информиране на света и на всички потенциални пазари за България, че сме сигурна и безопасна дестинация. Вторият е онлайн издаване на визи и получаването им директно на границата. Третият е стимулиране на записвания на туристи, в това число и предложение всеки ваксиниран да получава ваучери за ваканция, от които ще му бъдат върнати 25% от направените разходи, а за медици, полицаи, учители и други на първа линия сумата да е 50% или повече. Четвъртият е подпомагане на хотелиерите в трудната ситуация. Ето какво каза още той пред "България днес".

- Оптимист ли сте, че предложението ви за връщане обратно на туриста на 25% от изхарчената сума по време на почивка ще види бял свят?

- За да покажем отношение на държавата към вътрешния пазар, трябва да има ваучери. Ние сме предложи да се върне 25% от сумата и смятаме, че това е нормално. В Русия е подобен процентът. Мои приятели ми споделиха даже, че са се записали за почивка и още преди да са отишли, са им върнали парите. И вие много ще се замислите, ако имате подобна програма, дали да икономисате тези 25% или не. Едно семейство, ако изхарчи 1000 лв. и му се върнат 250, малко ли е? Ще си плати бензина и ще останат за детето да изяде пет сладоледа например. Идеята това да се отнася за ваксинирани лица е, за да стимулираме хората, тъй като постоянно се говори, че е необходимо имунизиране, за да достигнем колективен имунитет. Така за ваксинираните ще има стимул. Освен това и за хората на първа линия ще има. А те не са кой знае колко, че да срутят държавата.

- Пари за доведен турист само на туроператори ли трябва да се дават или и на физически лица? Ако някой доведе 10 туристи от Англия няма ли също да получи 50 евро?

- Нашата цел тук е да активираме туроператорите да имат интерес да ни рекламират, както стои въпросът например със сумата от 35 евро на заета седалка на самолет. Тези пари не трябва да се дават само за турист във въздушен транспорт, но и за сухоземен. Румънците, като ги организират туроператори и ги напълнят в автомобили, защо да не им се дадат тези пари? Без значение с какво идват.

- Отговор от държавните институции имате ли?

- До мен не е достигала такава информация. Ние се чуваме и говорим, но няма действия. То това не е диалог. Дори да се чуем с министъра на туризма или неговия заместник, какво зависи от тях? Гледайте действията на управляващите - било то сегашни или предишни. В момента туризмът не е приоритет. Не искам да се прехвърля топката върху служебното правителство, нито към това на Борисов. Още когато кабинетът на НДСВ обложи туризма с ДДС, се видя, че на него гледат само откъде да вземат пари. А не като приоритет, който да развие икономиката. Ти да печелиш от удоволствието на хората и да не се възползваш от това... Странно ми е.

Единствено в България хотелиерът плаща цялата сметка. Като се започне от летището, оправяне на инфраструктурата около хотела, товарен е с една камара такси за чадъри и шезлонги. И после се чудят откъде да намерят пари за работниците. То няма такива, с които да ги стимулираш. Докато в Турция и Гърция хотелиерът само се грижи за себе си и хотела и всичко му е супер. Плажът му е без пари, и то не за една, а за 20 години. Всичките намаления там - ваучери, 35 евро на пътник в самолет ги поема държавата, а у нас ги плаща хотелиерът.

- Какви цени тогава да очаква българинът за чадъри и шезлонги на родното море това лято?

- Никой не може да ви каже. Опитват се изкуствено хотелиери и концесионери да ни изправят един срещу друг. Което не е нормално. Плажът е собственост на държавата, затова тя трябва да реши. За нас това е мярка, която ще допринесе за стимулиране на пазара. Казваме го много ясно и точно - безплатни чадъри и шезлонги за всички, които използват туристически пакети, включващи нощувка, и ниски цени за плажни услуги за всички, които идват само за плажа. Към момента никой не е казал какво ще се прави.

Използва се ситуацията, че имало служебно правителство. Това не пречи концесионерите да ги отдават в пъти по-скъпо от цената, на която ги взимат. И то във вариант, в който хотелиерът осигурява допълнително за своя сметка шезлонги, чадъри, чистене. Всичко той. Ако наистина се мисли за оцеляването, нека да вдигнат сумата с 20% и на такава да ги преотдадат. А не с 200, 300 или 500%.

Министерството на туризма е разписало концесиите. Трябва да има решение на Министерския съвет. Има как да се оправят нещата. Но не смятам, че 8 млн., колкото прибира държавата от тези концесии, решават проблема. Напротив, създават огромни пречки. И това се знае. Но пак си играем на наши и ваши. Държавата трябва да докаже с действия, че туризмът е приоритет. Ако не, да кажат - спасявайте се, оставяме ви и не можем да помогнем. Така или иначе, половината сектор е по очи. Няма по-засегнат и необезщетен бранш от нашия.

Виж коментарите (0)

Още по темата (485):
01.10.2021 Спасители си взеха чао с морето по интересен начин
30.09.2021 Днес е последният ден, в който ще има спасители на плажа
29.09.2021 Странният кемпер си стои задържан на наказателен паркинг в Созопол
26.09.2021 Сигнал от днес: Този Слънчев бряг е по-хубав от юлския!
25.09.2021 Утре казваме чао на морето
22.09.2021 Изобщо не си е отишло, лятото се завръща с пълна сила
Още новини от Национални новини:
Ексклузивно: Парламентът вкарва извънредна точка в програмата си ...
Главчев: България остава последователна в подкрепата си за Украйн...
В този наш затвор няма да има решетки
КЕВР очаква понижение с около 5% на природния газ
Увеличиха заплатите на тези служители
Напрежение сред фармацевти, заради софтуерен проблем


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).