Предупредиха ни експертите: Държавата ни е неподготвена за реакция при силно земетресение

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
20:46 / 06.02.2023
1459
Къртенето на стени превръща сградите в швейцарско сирене. Това каза в предаването "Лице в лице“ инж. Димитър Куманов.

"В държавите, в които от години се полагат усилия, правят се изследвания и се вземат мерки, успяват да намалят щетите и жертвите – такива са например Япония, Чили и Нова Зеландия. Изискванията към новопроектираните сгради трябва да е много високо. На второ място – предпазливостта към вече съществуващите сгради също трябва да се завиши“, обясни той.

Инж. Димитър Куманов обясни, че изискванията към строежа на нови сгради в София са много по-високи, в сравнение с тези по селата в цялата страна. Много от къщите са правени от местни майстори, без съществени мерки за защита при земетресение, отчете още той и даде за пример случилото се при последното земетресение у нас – това в Област Перник.

"Нямам впечатление от турската система, но още през 1999 г. беше повдигнат въпроса с некачественото строителство там. Това го видяхме и в Албания. У нас темата с използваните материали за строеж на сгради се следи малко по-строго“, каза още той.

Инж. Димитър Куманов припомни добрата идея на държавата за паспортизация на сградите, чрез която трябваше да се оцени и тяхната сеизмична издръжливост. Той подчерта също така, че за България е голям проблем къртенето на стени след закупуването на апартамент. Според него подобно поведение е особено опасно в панелните жилища. "Постоянното къртене превръща сградите в швейцарско сирене“, отчете инж. Куманов.

Специалистът бе категоричен, че няма такова нещо като не носещи стени в сградата – при земетресение всички стени са носещи, т.е. жилищата не бива да се прекрояват.

"Много популярно е в България да се усвояват терасите и да се избива цялата стена, за да се разшири стаята. Това също е проблем“, каза специалистът.

Инж. Димитър Куманов обясни още, че при земетресение не се бяга, а се изчаква да отмине труса. Желателно е да се застане на най-безопасното място в сградата или жилището – тази информация се дава от експерт. "Стълбището в панелните сгради не е сигурно“, подчерта той и допълни, че "подготвеността на страната ни за действие по време на земетресение е равна на нула“.

Виж коментарите (1)

Още по темата (240):
30.04.2024 Стокилометров активен разлом заплашва със земетресение от седма степен
Турция
16.03.2024 Пак предричат много силно земетресение близо до България: Всяка десета сграда ще се срути, около 200 000 души ще загинат
07.03.2024 Земетресение в Турция
23.11.2023 Земетресение с магнитуд 5,3 е регистрирано в Турция
13.11.2023 Силно земетресение близо до България
04.10.2023 Ново земетресение в турския окръг Хатай
Още новини от Национални новини:
Зимата се завърна у нас, заваля обилен сняг
Майка на дете с аутизъм се нуждае от помощ
Експерт: Най-ниските цени на горива в ЕС са в България
Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е то...
Ще останем ли без Благодатен огън?
Болница, използвала генетичен материал без разрешение на собствен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).