При какви условия дължим данък при продажба на имот?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:35 / 26.02.2023
1035
Продажбата на недвижим имот е свързана с редица въпроси, които понякога не намират отговор дори и при най-внимателно четене на законодателната рамка на България. Обикновено причината е, че хората не са сигурни в кой точно нормативен акт да погледнат или до коя институция или какъв специалист да се допитат, обясняват експертите от Реалистимо, цитирани от Pariteni.bg.

Могат да се разгледат различни хипотези, в зависимост от които отговорът на въпроса е “да" или “не".

За продажба на недвижим имот, който има статут на жилищен, когато продавачът е негов собственик повече от 3 години. Това условие не се обвързва с ползването на имота като жилище – важни са само юридическият статут и времето, минало между покупката и продажбата на имота. Важно е да знаем че това не важи за дарен жилищен имот. Доходите, придобити от продажбата на един такъв имот за календарна година не подлежат на облагане с данък по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

-Не се дължи данък за продажба на до два недвижими имота, включително селскостопански и горски, ако и двата са собственост на продавача повече от 5 години – тази хипотеза също е уредена в чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ.

-Не се дължи данък при продажба на наследствен имот или по завет. Чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ е основанието, на което се освобождават от облагане доходите на продавача, ако той е получил недвижимия имот в рамките на същата данъчна година по наследство или по завет. В такъв случай в рамките на същата календарна година лицето има право да продаде още един жилищен недвижим имот без да бъде облаган с данъци.

-Не се дължи данък при продажба на земеделска земя, селскостопански и горски имоти – те са освободени от облагане без значение от броя на продадените в рамките на данъчната година, ако продавачът е собственик за повече от 5 години.

Дължи се данък във всички останали случаи, включително и при продажба на имущество, придобито чрез дарение. Облага се обаче реализираният доход на данъчна основа. За да се изчисли дължимият данък, следва от нея да се извадят 10% нормативно признати разходи. За да стане по-ясно какво се има предвид, ще дадем пример:

Ако лицето закупи недвижим имот за 100 000 евро и след това го продаде след по-малко от 3 години за 120 000 евро, то доходът, който реализира, е 20 000 евро. От него се изваждат 10% нормативно признати разходи или 2000 евро. Данък в размер на 10% се дължи върху останалите 18 000 евро.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).