Приготовленията на обредните хлябове за Гергьовден започват още тази вечер

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
19:14 / 05.05.2025
569
Вечерта срещу Гергьовден започва приготвянето на обредните хлябове. Замесването става в чисти нощви с мълчана вода. Момата или жената, която меси, е празнично пременена и накичена със зелена китка. При месенето остъргват нощвите със сребърна пара или гривна, а готовото тесто покриват с женска риза –  "за да се раждат женски агънца“, като най-отгоре оставят китка. Символиката в украсата по гергьовденските хлябове показва, че те са посветени на основните поминъци на българина – земеделието и животновъдството.

Рано сутринта на празника цялата къща, както и домашната икона или кандилото, кошарата и другите стопански постройки се украсяват със зеленина – здравец, чимшир, дивисил, коприва, пелин, гергьовче, жълтурче (млечка), оман, раззеленени и/или разцъфнали клони от люляк, бук или глог. С тази зеленина може да се окичат и съдовете, използвани за добиване и съхраняване на мляко, масло и сирене. Пак при изгрев стопанинът или наетите пастири изкарват стадата "на попас“ – т.е. на кратка паша. След  това се извършва първото обредно доене за годината, като най-напред се издоява първата овца, която се е обягнила или овцата, чието агне ще бъде заклано за курбан. Първата издоена овца също се окичва с венец от зеленина. Ведрото, в което се събира млякото, е украсено с венец от цветя и зеленина, увити с червен конец или мартеница. Дои се през този венец и през специално приготвен хляб с дупка в средата - кравай, който се държи над венеца, пише 24kitchen.bg. След издояването на овцете обредният хляб се начупва и се слага в кърмата им.

Вярва се, че като пазител на нивите свети Георги яхва своя жребец и обхожда рано сутринта посевите, като ги благославя. Затова и стопаните, които имат ниви, в празничната сутрин отиват до тях и ритуално ги обхождат, след което заравят в средата специално запазеното от Великден първо червено яйце. В Западна България върху нивите се разхвърля сламата от Бъднивечерската трапеза, която се съхранява до Гергьовден. Според вярването червеното великденско яйце и бъднивечерската слама пазят посевите от градушка или от магии за обиране на плодородието. Докато навестяват нивите си, стопаните молят свети Георги да измоли от Бог добра реколта и благодатен дъжд, защото се вярва, че ако на празника вали – всяка дъждовна капка е равна на жълтица. Това показва и народната песен: "Свети Георги – златен, златен – дай, Боже дъжд!“. На тръгване от нивите стопаните откъсват от свежо поникналите класове и ги отнасят у дома.

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
06.05.2025 Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e била държава, управлявана от мъдри хора
06.05.2025 Антрополог: Задължително агнето на Гергьовден трябва да e мъжко
06.05.2025 Първата жена пилот на военен самолет у нас: Цената, която плаща всеки един от нас, е липсата от семейството
06.05.2025 Писателката, работила в отбраната десетилетия наред, с пожелание за днешния празник
06.05.2025 Президентът: Самозвани експерти се опитаха да обвинят в държавна измяна хората с пагони
06.05.2025 "Гергьовското агне": Какви са традициите и вярванията?
Още новини от Национални новини:
Запрянов: Президентската институция се държи като Министерство на...
АПИ: Шофирайте внимателно по АМ "Тракия" в тези участъци!
Борисов: Когато Радев пилотира F-16 каза, че това е най-добрият с...
Желязков за повредата при F-16: Поръчан е нов блок, който сигурно...
Пенсионерските съюзи скочиха срещу идеята за повишаване на възрас...
Томислав Дончев: ПВУ беше в режим на екстремен риск, но има шанс ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).