Фермерските протести в Гърция се подновиха след коледната пауза, нарушавайки ключови транспортни маршрути.
Те продължават да създават сериозни затруднения за движението както вътре в страната, така и по граничните пунктове. Темата коментира икономистът Плутархос Маридакис, който определи ситуацията като динамична и натоварваща най-вече за пътуващите по време на празниците.
По думите му блокадите не водят до пълно спиране на движението, но го правят значително по-бавно и мъчително. В Гърция са активни около 54 блокадни точки с приблизително 5000 трактора, разположени основно по детелини и ключови пътни възли. Това налага пренасочване на трафика по второстепенни пътища и стари магистрали, които не са предвидени за толкова интензивно движение.
На магистралата Солун - Атина лентите за столицата остават затворени, а движението в обратната посока ще бъде символично блокирано.
В Тесалия и Патра също има блокади, а на граничния пункт "Промахон" опашките от камиони надхвърлят 15 километра. Очаква се пътищата да бъдат отворени частично преди Нова година.
Пред NOVA икономистът даде конкретни примери за мащаба на проблема. Семейство е пътувало от Солун до Атина за 12 часа – разстояние, което обичайно се изминава за около 5 часа. Подобно забавяне е имало и по маршрута Серес – Атина, където пътуването е отнело 8 часа вместо стандартните 5–6. Според Маридакис това сериозно изпитва търпението на хората в един от най-натоварените сезони за страната.
По отношение на ситуацията за българските граждани, пътуващи към или през Гърция, той увери, че граничният пункт "Промахон" – "Кулата" остава отворен за леки автомобили. По време на новогодишните празници не се очакват сериозни проблеми за туристите, макар че тежкотоварните автомобили продължават да трупат километрови опашки и да бъдат спирани.
Маридакис посочи, че вече има признаци за раздвижване в диалога между фермерите и гръцкото правителство. Около 18 от общо 157 протестни пункта са започнали разговори с властите, което частично разклаща организацията на протестите, без обаче да ги прекратява. Очаква се след празниците, през първата седмица на януари, да има среща с премиера, на която да се търси решение на конфликта.
Икономистът подчерта, че фермерските протести в Гърция са традиционни и се повтарят всяка година в периода от края на ноември до средата на януари – време, което е по-удобно за земеделците заради по-слабата им заетост. Освен субсидиите, те вече поставят и въпроса за повишаващите се цени, които засягат всички потребители.
В заключение Плутархос Маридакис призова пътуващите към Гърция да се въоръжат с търпение и добро настроение. По думите му властите се опитват да организират движението така, че да пропускат леките автомобили, но при натоварен трафик закъсненията са неизбежни, а внимателното шофиране остава ключово за безопасното пътуване.
Продължаващи блокади на гръцките фермери: На граничния пункт "Промахон" опашките от камиони надхвърлят 15 километра
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
Зафиров: БСП отново има президент!
21:37 / 19.01.2026
Костадинов: На Радев ще му се наложи да отговаря на много въпроси...
21:38 / 19.01.2026
Радостин Василев: Възприемаме партия на Румен Радев като възможен...
21:37 / 19.01.2026
Цялото обръщение на президента от първата до последната дума
19:54 / 19.01.2026
Ивайло Мирчев каза дали "Да, България" ще преговаря с Румен Радев...
21:38 / 19.01.2026
Слави Трифонов: Приветствам господин Радев
19:31 / 19.01.2026
Актуални теми
Зареждане ...

10:32 / 29.12.2025
1476







Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.