Проф. Анастас Герджиков: Съвременните млади хора са свикнали с по-аудиовизуалния начин на запознаване с информацията

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
10:43 / 25.11.2022
583
Съвременните млади хора са свикнали с по-аудиовизуалния начин на запознаване с информацията. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ професор Анастас Герджиков - ректор на СУ "Св.Св. Климент Охридски".

"Нивото тук не е по-лошо от това на най-добрите европейски университети. Ако имате предвид това дали се променят младите хора и дали новите поколения са по-различни, да, има разлика, но тя не е в качеството. Тя е в това, че съвременните млади хора са свикнали с по-визуалния или аудио-визуалния начин на запознаване с информацията, отколкото преди 20 или 40 години. Причината да остане в обществото със заблудата, че съвременното поколение не чете или пък по-малко учи, е в масовостта на висшето образование, която е характерна вече за цял свят. Сега приемаме много по-голям процент от завършващите средното образование, да кажем 70% в цял свят, докато преди са били приемани 20% и естествено, тогава тези 20% са били най-добрите", каза професор Герджиков.

Според ректора на Софийския университет реформите, направени през последните години във висшето образование, са довели до повишаване на качеството. В момента разпределението на средствата в университетите се определя от качеството на образованието, а не от броя на студентите. 

"Висшето образование преди около 15-20 години имаше сериозни проблеми. Тези проблеми произтичаха от това, че през 90-те години нещата бяха доста изтървани. Автономията, която заслужено висшите училища получиха в началото на 90-те години, доведе до това, че липсваше всякакъв контрол и отчетност и това постепенно се преодоля. Най-напред с промените през 2004 година, половината закон беше изменен, а сега през последните 5-6 години с усилията на поредица министри бяха проведени реформи, с които направиха така, че висшето образование не се финансира според броя на студентите, а според качеството. Когато се финансираше според броя на студентите, висшите училища имаха стимул единствено да приемат повече студенти. Това вече от няколко години не е така. С по-малко на брой студенти те получават същите средства, поради което качеството е определящото при разпределението на средствата", обясни той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Проф. Чорбанов: Дано в понеделник да не бъде обявена епидемия, ка...
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...
Как работодател заплаши с уволнение свой служител, само защото е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).