Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция: Здравото заразоносителство е изключително широкоразпространено

Автор: Ваня Кузманова
Коментари (0)
15:53 / 28.03.2025
979
"Осем са регистрираните случаи на менингококова инфекция за тази година. Седем са за миналата година, така че се движат в границите на това, което е нормално за нас. Здравото заразоносителство е изключително широкоразпространено", каза за "Фокус" директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

По думите ѝ се очаква намаляване на случаите. "Най-засегнати са на възраст между 5 и 15 години, но много по-тежко протича, макар и по-рядко, при кърмачетата, но има случаи и при лица на всички възрасти", допълни проф. Христова.

"При единичните случаи, при които се стига до инвазивно заболяване, а това означава бактериите да навлязат в кръвотока на човека, има две основни много сериозни клинични картини. Едната е на менингит, бактериален менингит, гноен менингит с тежка клинична картина и още по-тежка е при менингококцемия или сепсис, когато имаме менингококи в кръвта, достигане до вътрешни органи, в крайна сметка има полиорганна недостатъчност, има срив на хемодинамиката, т.е. има шоково състояние. И тук смъртността е доста висока", посочи тя.

Проф. Ива Христова каза какви са симптомите при менингококовата инфекция: "Много висока температура, повръщане, без апетит и отпадналост. И това, което е много характерно, са едни хеморагични петна по кожата, при които има хем кръвоизливче, хем става дума за тромбоза. Развива се и некроза - некротични са тези петна, т.е. запушва се кръвообращението на малките кръвоносни съдове и има замъгление и на съзнанието. Тежка е картината, но за щастие все пак това са единични случаи."

"Много е важно контактните на болното дете да бъдат издирани, изследвани, при всички случаи карантинирани, лекувани с антибиотик, независимо дали се касае за здравоносителство или не. При всички да се даде профилактично антибиотик, защото това е бактериално заболяване. Имаме няколко групи активни антибиотици дадени профилактично или пък съвсем в началната фаза на заболяването. Те са много ефикасни. Тук въпросът е да се засили вниманието първо към профилактиката, към избягване на заболяването, към филтъра, който трябва да има в детските колективи. Трябва да се има предвид и как се предава заболяването, наистина с пръски слюнка, но и при продължителен директен близък контакт, както е вътре в затворен детски колектив или вътре в семейството, и ползване на общи прибори. Също така при целуване може да се предаде", каза още проф. Христова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (23):
24.04.2025 Нов случай на дете с менингококова инфекция
15.04.2025 Детето, настанено в реанимация заради менингит, е стабилно и диша само
14.04.2025 13-годишният Алекс се учи да ходи отново след кома от менингит
14.04.2025 Проф. Ива Христова: При симптоми за менингит веднага потърсете лекар
14.04.2025 Доц. Ангел Кунчев: За 40 години не съм видял болен да е предал менингококовата инфекция дори на близък в семейството!
01.04.2025 Инфекционист: Менингококовата болест се появява неочаквано
Още новини от Национални новини:
Симеон Дянков: След като България влезе в еврозоната, цените ще з...
Бащата на Сияна: Детето ми е загинало в адски мъки, два часа е аг...
Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането ...
Мъж извърши обир, напи се и го хванаха
По повод 24 май: Издават българска творба на повече от 1000 годин...
Промени в Закона за кадастъра и имотния регистър – важно при прех...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).