Всичко зависи от политиците. Там, където има двама юристи има поне три мнения. Много неща се изприказваха за предложение от Радев референдум. Въпросът какъв е. Дали може да бъде артикулиран, вкаран в решение на НС, дали е противоконституционен. Това е прост въпрос. Само, че простите въпроси не винаги имат прости отговори. В крайна сметка този въпрос би бил решен най-добре от Конституционния съд, това заяви пред БНТ бившият конституционен съдия и съветник на президента Георги Първанов проф. Пламен Киров.
Народното събрание трябва да се произнесе по предложението на президента, допълни той.
"Когато човек е чел една книга и тя не е Конституцията може да предложи декларация, за да не се гласува предложението на президента. Всъщност парламентът е длъжен да се произнесе по предложението на президента. Така пише в Конституцията. Така пише в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт. А пък те каквото искат да направят".
Как да не са задължени да гласуват? - попита той. И отговори: След като има предложение, парламентът трябва да се произнесе с решение. "Или гласува "за" или гласува "против" - третото е невъзможно", добави проф. Пламен Киров.
Той заяви, че "
Крум Зарков не е един от най-изтъкнатите специалисти по Конституционно право, да не кажа изобщо".
"Те много хора са завършили Сорбоната, което не ги прави специалисти по Конституционно право. Още повече - има един принцип. Не трябва да плюеш по ръката, която те е хранила. Но те, младите хора, имат странно чувство за доблест, за чест, лоялност и т.н".
Конституционният съд не се произнася по предложения или въпроси, категоричен беше Киров. Поясни, че той се произнася по решения на Народното събрание. Обърна внимание на това, че КС в момента е с променен състав.