Проф. Любомир Халачев: В парламента имаме хаос и безсилие

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
09:12 / 09.12.2024
965
Случващото се в парламента няма нищо общо нито с киното, нито с театъра, където като говорим за форми на изкуството, като кино, театър, драматургия, имаме начало, имаме средна част, имаме финал, в който има някакъв извод, някаква поука за хората, които гледат. Тук имаме просто хаос и безсилие да се справят нашите депутати с една проста в задача да изберат председател на Народното събрание. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“ режисьорът, сценарист и бивш ректор на НАТФИЗ проф. Любомир Халачев.

 

По думите му кризата в България не е изключения, а само затвърждава правилото на фона на кризите в цяла Европа. Светът не е спокоен за съжаления последните 20-30 години, сякаш някой чакаше след падането на Берлинската стена да започнат конфликтите между европейските държави и те започнаха. "Кризата в европейските държави, кризата в Германия, с която ние сме свързани икономически, и естествено, всичкото това като се гарнира с една българска или по-скоро балканска народопсихология, в която някак си трудно се правят политически екипи, ето ви го хаоса, който изглежда наистина ако не беше тъжно, щеше да бъде смешно.“  

 

За съжаление българите са социално покварени, добави още режисьорът и допълни, че по време на Прехода през 90-те години никой не се занимава с образование, с култура, всичко това беше изоставено и всички се бяха вперили, поне тези като ръководиха държавата, в т.нар. "приватизация“. "Тя не беше приватизация, беше една разрушителна вълна, която унищожи много неща. Не знам какво създаде, но унищожи страхотно много неща. Ние минахме прехода, за който всички толкова бълнуваха, за 10 години. В 2001 година имахме за трети път легално избран президент, всичко беше признато. Имахме легално избрани правителства. Имахме 100% едра приватизация, имахме пазарна икономика, а не планова. Т.е. ние бяхме направили прехода, за който говорихме, но не успяхме да попаднем в Швейцария на Балканите, а в Колумбия на Балканите.“

 

В държавата липсва държавност, което означава добра съдебна система и липсва на корупция. Липсват инвестиции, чуждите компании не искат да идват, защото тук има силна корупция, я те се страхуват от това нещо. "Това е, което ни пречи. Но за огромно съжаление, голяма част от основите на тази корупция се крият в народопсихологията. У нас хората свикнаха някак си да извиняват, да оправдават дребната корупция: "Дребната корупция не е толкова страшна. Дайте да хванем министрите.“ Ама преди да хванем министрите има страшно много други хора, които са корумпирани. Дребната корупция е тази, която унищожава на битово ниво отношението на хората и към живота, и към бизнес, към всичко,“ обясни проф. Халачев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (980):
30.04.2025 След повече от месец чакане депутатите на МЕЧ и "Величие" получиха места в комисиите в парламента
30.04.2025 "ДПС-Ново начало": Напомняме на управляващата тройка, че нашата подкрепа е за работа в полза на хората
30.04.2025 Биков: Единствената алтернатива на настоящето правителство е политическата криза
30.04.2025 Костадинов призова за екстрадиране на бежанците от Сирия и Украйна
29.04.2025 Киселова е оптимистка, че Народното събрание ще изпълни пълния си мандат
29.04.2025 Сачева: Предстои да се реши как ще се увеличава осигурителната вноска
Още новини от Национални новини:
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...
Шофьори: Ето я причината, поради която минаваме през Кресна вече ...
Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква...
Проф. Ива Христова: Лаймската болест се доказва най-често с кръве...
Тежка катастрофа с трима загинали на входа на Монтана


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).