Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Профилът на избралите опцията "Не подкрепям никого"
Автор: Екип Burgas24.bg 12:12 / 03.04.2023Коментари (1)842
©
Все по-актуално става квадратчето "Не подкрепям никого", коментира пред БНР социологът от "Галъп интернешънъл болкан" Яница Петкова."Избирателят, който зачерква това квадратче, е главно от женски пол. Преимуществено жени, освен това млади жени. 60 на сто от всички отбелязали това квадратче са жени, почти 1/3 от всички отбелязали това квадратче са на възраст до 30 години. Отличително е по-високото образование, жители на столицата или големите областни центрове. Това са активни, млади, образовани, интелигентни хора, разочаровани от политическите партии, с ниско доверие в политическите партии, но с желание за се включат в обществените процеси."

При демографския профил на партиите няма изненади, отчитат от "Галъп".

По-младежки профил има ДБ. ДПС също има по-младежки вот, това прави впечатление и при "Възраждане", съотносимо към вота на ПП-ДБ. ИТН също запазва своя младежки облик - почти 1/3 от гласовете за тях са мблади хора, отбеляза социологът.

Възрастните хора гласуват основно за БСП. Така очакваният спад в подкрепата за тази партия не се реализира, тя повтори резултата си и го запази, макар и нисък, посочи Петкова. 2/3 от техния електорат е над 60-годишна възраст, допълни тя. Изводът: БСП се запазва като водеща партия сред избирателите в пенсионна възраст. Аналог може да се търси при Левицата, като една четвърт от респондентите са над 60 години.

Партии като "Възраждане" имат преимуществено мъжки вот. При ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ има малко повече жени, отколкото мъже, но това се дължи най-вече на възрастта на респондентите, очерта друг аспект на изборните резултати Яница Петкова.

В столицата водеща е коалицията ПП-ДБ, а ГЕРБ-СДС изостават. Съюзът ПП-ДБ ще е стабилен до местните избори, за да се опитат да се възползват от това предимство, смята социологът от "Галъп".

В областните центрове конкуренцията между първите две коалиции е много по-отчетлива.

"И "Възраждане" имат своите поддръжници в областните градове, и БСП."

Спрямо образователния статус - повече висшисти са гласували за ПП-ДБ, 65% от техните гласоподаватели. При ГЕРБ-СДС дяловете на хората с висше и средно образование са разпределени почти поравно. При Левицата прави впечатление, че 2/3 от гласоподавателите са с висше образование.



Още по темата: общо новини по темата: 669
28.06.2023 »
24.06.2023 »
22.06.2023 »
02.06.2023 »
29.05.2023 »
13.05.2023 »
предишна страница [ 1/112 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 03.04.2023 г.
-1
 
 
Най - тъпите са тези с квадрат не подкрепям никой, следвани от трътлеците тип диван кибик.
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Отбелязване на Деня на Независимостта
Хеликоптер изчезна край Гърмен
Войната в Украйна
Арести по подозрения в шпионаж за Русия
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:
тел.: 0886 49 49 24
novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
тел.: 0887 45 24 24
office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
©2008 - 2022 Медия груп 24 ООД. Burgas24.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени). Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в Burgas24.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Статистика: