Просветният министър: Умуваме как да направим раниците по-леки!

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (9)
11:16 / 25.10.2017
2397
Раницата на един първокласник тежи 2,8 килограма, а в по-горните класове надхвърля 4. Обсъждаме варианти за олекотяване на товара, който носят учениците. Това заяви в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев.

"Един от вариантите е да се използва по-лека хартия при учебниците, което обаче може да се отрази на качеството им и да ги оскъпи. Другият вариант е да се увеличи броят на шкафчетата в учебните заведения, където децата, които са на целодневно обучение, да се оставят учебниците. Дискутира се и възможността за намаляване на помагалата", добави той.

Вълчев е в Пловдив, за да даде началото на майсторски клас "Класната стая на 21 век - умения, иновации, технологии". Форумът, в който ще се включат 200 участници от цялата страна, е oрганизиран от фондация "Световен образователен форум България", Община Пловдив и ПУ "Паисий Хилендарски". Третата годишна инициатива на фондацията ще провокира експерти на МОН, на Регионалните управления по образованието и на общините, на образователни институции, международни експерти и лидери в образованието да помислят как промяната в света около нас трябва да се отрази върху преподаването и организация на класната стая.

В три модула ще бъдат разгледат различни аспекти на качественото образование и преподаване, ще се споделят добри практики от утвърдени иновативни училища. Началото на майсторския клас ще бъде поставено от Тон Дюиф - президент на Световен образователен форум и експрезидент на Европейската асоциация на училищните директори. Той ще говори как да развиваме уменията на 21 век в класната стая, като в дискусията по този модул ще се включат зам.-кметът по образование и иновации в Община Пловдив Стефан Стоянов, началникът на РУО София Ваня Кастрева и Елеонора Лилова - директор на 2 СУ София.

Президентът на "Световен образователен форум България" и директор на ОУ "Райна Княгиня" Мария Гайдарова ще направи презентация защо са важни иновациите в образованието и как да ги инициираме. Панелисти по темата са директорът на 51 СУ в София Асен Александров, който е и зам.-председател на комисията по иновации към МОН, Озден Мурадова от Община Пловдив и Ивайло Старибратов - директор на Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов".

"Как чрез технологиите училищният лидерски екип да постигне резултати, които променят положително живота на децата" е темата на третия модул от майсторския клас, по който лектор ще бъде директорът на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към ПУ проф. Галин Цоков. Панелисти са Александър Ангелов от Център за творческо обучение, Антон Бъчваров от "Уча.се" и пловдивският преподавател Тихомир Алексиев.


Виж коментарите (9)

Още по темата (302):
16.09.2023 На 20 години: Най-младата учителка у нас
15.09.2023 Икономистите с 12 мерки за по-добро училищно образование, сред тях – скъсяване на ваканциите
15.09.2023 700 000 български ученици прекрачиха училищния праг днес
15.09.2023 По колко джобни да даваме на ученика?
15.09.2023 Еднократна помощ за ученици е отпусната на близо 176 000 семейства
15.09.2023 Неда Малчева: Някои хора трябва да теглят кредит, за да си изпратят децата на училище
Още новини от Национални новини:
Проф. Чорбанов: Дано в понеделник да не бъде обявена епидемия, ка...
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...
Как работодател заплаши с уволнение свой служител, само защото е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).