Радан Кънев подкрепи позицията на Желязков за Украйна и каза, че се надява  Борисов да се съобрази, а не да се върти около нея

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:38 / 07.03.2025
1534

Тръмп играе "руската карта“ срещу Европа и срещу ЕС. Много хора се опасявахме, че е възможно Тръмп да играе "руската карта“ срещу Китай – една много несъстоятелна теория на Хенри Кисинджър. Това, което обаче виждаме, е доста по-тревожно. Това заяви Радан Кънев, евродепутат от "Демократична България“ от групата на "Европейската народна партия“ (ЕНП).

"Ние сме в съвсем нов свят, съвсем нова ситуация. Подобна международна ситуация, в която американската страна фактически избира страната на агресора в конфликта в Украйна и упражнява един брутален натиск за капитулация на Украйна – това е нещо ново“, каза още Кънев пред bTV .

"Ако искаме да продължим мира в Европа, ние трябва да покажем, че сме готови да продължим да се отбраняваме. Много важно нещо в плана на всички държави членки на ЕС е не да купуваме оръжия, а да произвеждаме оръжия и система за сигурност“, категоричен беше той.

"Винаги въоръжаването е било с първа цел да обезпечиш мира. Невъоръженият е жертва – това е реалността. Ние винаги сме били свръхвъоръжени и свръхзащитени – но как? Преди всичко с ядрения чадър и разположените в Европа военни сили на САЩ“, каза той.

"Ако искаме да продължим мира в Европа ние трябва да покажем, че сме готови да продължим да се отбраняваме. Не става дума да купуваме, а да произвеждаме оръжия и системи за сигурност. В днешния свят сигурността започва от Космоса – от сателитите, от комуникациите. Тук имаме огромно конкурентно предимство – България е една от малкото европейски държави със сателит в геостационарната, тоест в максимално отдалечена орбита, който изобщо не ползваме за стратегически цели, но можем“, допълни още той.

Той изрази подкрепата си към позицията на премиера Росен Желязков за Украйна. И каза, че се надява лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да се съобрази с позицията му, а не да се върти около нея.


Виж коментарите (0)

Още по темата (407):
02.04.2026 Русия: Не пътувайте в България. Могат да ви арестуват по искане на САЩ
31.03.2026 Рая Назарян: България подкрепя Украйна не само в днешните трудни времена, ние имаме общи мечти за бъдещето и ще ги осъществяваме заедно
31.03.2026 Рая Назарян е в Киев
31.03.2026 "Не ни въвличайте във война": Румен Радев с остра критика срещу кабинета за договора с Украйна
30.03.2026 България ще се присъедини към програмата PURL за закупуване на оръжие за Украйна
30.03.2026 България и Украйна обсъдиха съвместни проекти за развитие на енергийния, отбранителния и транспортния сектор в Европа
Още новини от Национални новини:
Времето полудява
Четвърта жертва на катастрофата от снощи
Николай Попов: Арогантността на тези татуирани вандали е диагноза...
Последната снимка на Любен Дилов-син от Италия разкри неподозиран...
Граждански гняв след трагедията с трима загинали в София: Появиха...
Илиана Раева разпали мрежата с мощен апел: Децата със специални н...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).