Радев: Безпредметно е ветото за помощ за Украйна и сезирането на КС

Автор: Теодора Патронова
Коментари (0)
13:09 / 23.12.2022
931
Абсолютно безпредметно е ветото и сезирането на КС. Това каза пред журналисти президентът Румен Радев във връзка с предоставянето на военна помощ за Украйна, предаде репортер на Агенция "Фокус". 

"Неведнъж призовах народните представители, включително от трибуната на НС за разум и отговорна позиция по темата. за съжаление, военнолюбците в НС взеха решение за военна помощ за Украйна с огромно мнозинство и задължиха служебното правителство да сключи договор с Украйна за такава помощ. Но в днешната изключително крехка политическа ситуация и равновесие всяка институция във своите действия и всяка партия в своето говорене трябва да се придържа към закона стриктно, така както правя и аз", изтъкна той.

"Съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове на вече сключен международен договор. Тоест ветото е абсолютно безпредметно. Сезирането на Конституционния съд след ратификация на международен договор, е невъзможно. Но докато госпожа Нинова умува дали да сезира КС, Министерството на отбраната свърши нейната работа - то ревизира наложеният му от парламента договор с Украйна. Тази алинея, срещу която протестира госпожа Нинова, разбира се, с основание, отпада от договора, и това е съгласувано с украинската страна. Това ще бъде внесено като проектодоговор веднага в НС след Нова година. Така че надявам се, госпожа Нинова да не предава социалистите и да гласува промяната в договора, според която никое правителство няма да може само да взима решение за военна помощ", обясни Радев.

"Най-важната цел е да имаме най-сетне редовно правителство. Няма никакъв проблем много бързо да завъртим рулетката с мандатите. Какъв ще е изходът. Аз мисля, че партиите имат време в цялото това противопоставяне да намерят пътя един към друг", подчерта той.

Радев поясни, че ще връчи втория мандат веднага след празниците.

"Докато от трибуната се водят популистки битки, видяхте, че служебното правителство вече решава този въпрос - ще има увеличение на минималната работна заплата и то от 1-ви януари", съобщи президентът.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (4420):
20.05.2025 Журналист: Тръмп разбира, че не може да се разбере сам с Путин, мирното споразумение не е по неговите сили
19.05.2025 Зеленски: Обсъжда се среща между САЩ, Украйна, Русия и страните от ЕС
19.05.2025 Путин: Разговорът с Тръмп беше откровен и смислен, Русия е готова да работи с Киев
19.05.2025 Белият дом потвърди, че Тръмп ще се обади на Зеленски след разговора си с
Путин
18.05.2025 Зеленски се срещна с Ванс и Рубио: Натискът върху Русия трябва да продължи
16.05.2025 МВнР на Украйна: Руснаците изразиха неприемливи за нас позиции
Още новини от Национални новини:
Непълнолетен, осъден за убийство: Съветвам момчетата да не правят...
Президентът срещу парламента: Чия е думата при референдума?
Тревожно: Повече от половината 15-годишни българчета са функциона...
Българин, платил за биомаркерна диагностика: 5000 лв. ми струваше...
Психолог предупреди: Има голям риск тези деца да се превърнат в н...
Васил Велев: В тези сектори заплатите са между 1600 и 2000 лв. бр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).