Решиха съдбата на Паметника на Съветската армия

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (9)
15:57 / 09.03.2023
1357
Столичният общински съвет възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести от Княжеската градина Паметникът на Съветската армия, който е държавна собственост. Решението бе взето след дебати в СОС, които продължиха няколко часа. С 41 гласа "за“, 13 гласа "против“ и 1 "въздържал се“ Столичният общински съвет одобри премахването на монумента.

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ДБ, Патриоти за София и независимите общински съветници решението бе прието. Групата на БСП скандираха за оставката на председателя на СОС, след което напуснаха залата.

Рано сутринта бяха организирани и няколко протеста в столицата заради преместването на паметника. Група недоволни замеряха с червена боя и яйца сградата на Столична община.

Пред Паметника на Съветската армия ще се постави табела, а на нея ще трябва да бъде указано, че монументът символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната. Точният текст обаче тепърва ще се уточни.

СОС възлага на кмета Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента. Освен това бе гласувано изискване областният управител на София Митко Михайлов да предприеме всички необходими действия по изпълнението на решението за преместване. Това обаче съвсем не означава, че паметникът ще бъде преместен. Решението е на областния управител.

Комисията по култура към Столичния общински съвет вече одобри предложението.

Предложението за преместване на паметника е на "Демократична България" и е още от 2020 година.

Виж коментарите (9)

Още по темата (68):
06.11.2024 Митрофанова на крака в централата на "Възраждане"
23.04.2024 Вяра Тодева още ходи с охрана
21.04.2024 Евелина Келбечева: България пази 185 паметника на Червената армия окупаторка, няма друга такава държава в Европа
12.01.2024 Захарова пак с остро изказване към България
22.12.2023 Проф. Каприев: Демонтиран е паметникът на българската несвобода и доброволния отказ от нея
21.12.2023 Денков: Областният управител ще обжалва решението на съда за демонтажа на Паметника на Съветската армия
Още новини от Национални новини:
Археолози се натъкнаха на ограбен гроб при спасителните разкопки ...
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
Депутат предупреди: Предстои сериозна финансова криза!
Моторист пострада при катастрофа на Подбалканския път
Данъчните погнаха собствениците на луксозни автомобили


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).