Ресторантьори: Нямаме компенсации, борим се с вятърни мелници

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
12:54 / 10.01.2022
1230
Българският бизнес за пореден път е жертва на управленско бездействие - липсата на ясен план за справяне с проблемите с тока за бизнеса е пагубна. Това заявяват в съвместна позиция Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България.

От бранша посочват, че в декемврийските сметки за ток се оказва, че ги няма обещаните компенсации, които да покрият поне част от увеличението.

По данни на БАЗ и СЗБ заведения, които са плащали по 7-8000 лв., сега получават сметки от 33-34 000 лв. Те са категорични, че такова увеличение с над 4 пъти е невъзможно да бъде компенсирано и обрича бранша на фалит.

Слушаме за някакви 1,5 млрд. лв., които били отделени за компенсации за бизнеса. Като оставим настрана факта, че те няма да стигнат доникъде, към момента дори ги няма, негодуват двете организации. Все още дори не бил измислен механизмът, по който да бъдат разпределени.

От бранша са възмутени, че докато някой си свърши работата, българският бизнес се превръща в кредитор на производителите и разпределителите на енергия. А направата на дори елементарен бизнес план била невъзможна.

От БАЗ и СЗБ подчертават, че всичко това се случва в момент, в който поредната вълна на коронавируса набира все по-големи мащаби.

Кога ще станем свидетели на здрава, силна, категорична, всеобхващаща заповед и най-после - ефективни мерки за ограничаване на пандемията? Работата на парче, безсмислени локдауни, "зелен сертификат" само за определени сектори са само печелене на време на гърба на бизнеса. А бизнесът вече няма гръб, дами и господа!, изтъква се в позицията.

От бранша подчертават, че става въпрос за оцеляване, но в условия, които не зависят от тях. Борим се с вятърни мелници, за да съхраним инвестициите си и сме готови на всичко, за да го направим, категорични са те.

Двете браншови организации настояват за спешни и адекватни мерки, които да помогнат на бизнеса да оцелее в тежката ситуация с огромна инфлация и повишени цени на абсолютно всичко.

Виж коментарите (3)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Осъдиха на 18 години затвор убиеца на психолога Иван Владимиров-Н...
Отчаяна майчина молба: Много е страшно да гледаш как детето ти се...
БАБХ: ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни животни из...
Военният министър: Лъжа е, че ще мобилизираме някого. Дори не мож...
МВнР отговори на Путин: Опитите на Русия да прехвърли отговорност...
Гуцанов: Да се коментира повишаване на пенсионната възраст е греш...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).