Рискът от тромбози след ваксинация не e по-висок от този на неимунизираните

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:11 / 19.04.2021
1402
Рискът от развиване на тромбоцитопения или венозен тромбоемболизъм след ваксинация срещу COVID-19 не изглежда да е по-висок отколкото този сред неимунизираното население, посочват учени, които провеждат изследване на необичайната реакция на организма, пише Си Ен Ен.

Необичайните състояния бяха регистрирани след ваксинация с препаратите на "АстраЗенека“ и "Янсен“, като това доведе до спиране на имунизацията с тези препарати на места, а някои държави се отказаха изцяло от първия производител.

Екип от учени, воден от хематолога д-р Мари Скъли от университетските болници на Лондонския колеж, изследва 22 пациенти, които са развали необичайните кръвни състояния след поставянето на "АстраЗенека“.

Скъли и екипът й дават име на това състояние – имунна тромботична тромбоцитопения или на английски VITT. Синдромът се характеризира с необичайно образуване на тромби, комбинирано с ниски нива на тромбоцитите. Пациентите страдат от опасни тромби, комбинирани и с кървене – две взаимоизключващи се състояния.

Скъли открива, че пациентите, които развиват подобен синдром след ваксинация имат необичайна имунна реакция. Учените откриват т.нар. анти-PF4 антитела, които са срещани единствено като изключително рядка реакция при ползването на медикамента хепарин, който се използва за разреждане на кръвта.

Откритията им донякъде потвърждават теорията, че състоянието се дължи на рядка имунна реакция, но въпреки това не я обясняват напълно.

Учените посочват, че рискът от тромбоцитопения и венозен тромбоемболизъм след ваксинация не е по-висок от обикновено сред неваксинираното население. "Това е в синхрон с редкия и спорадичен характер на синдрома“, казват учените.

Според екипа на Скъли пациентите с това състояние не трябва да приемат лекарства, съдържащи хепарин, защото това само ще влоши синдрома. Тези пациенти по-скоро трябва да се лекуват с антикоагуланти като интравенозен имуноглобулин.

Екипът все още няма обяснение кои пациенти са по-рискови за това състояние.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Разпитаха Кирил и Георги Домусчиеви по делото срещу Васил Божков
Осъдиха на 18 години затвор убиеца на психолога Иван Владимиров-Н...
Отчаяна майчина молба: Много е страшно да гледаш как детето ти се...
БАБХ: ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни животни из...
Военният министър: Лъжа е, че ще мобилизираме някого. Дори не мож...
МВнР отговори на Путин: Опитите на Русия да прехвърли отговорност...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).