Сегашният ВСС не може да избира главен прокурор и шеф на ВАС, предвижда законопроект на ПП-ДБ

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:46 / 02.08.2024
1822
Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира председател на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главен прокурор. Това предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от народни представители от "Продължаваме Промяната - Демократична България", съобщиха от пресцентъра на коалицията.

Така настоящият ВСС, който е с изтекъл мандат, няма да може да избере главен прокурор, какъвто титуляр няма след освобождаването на Иван Гешев, а Борислав Сарафов изпълнява функциите на главен прокурор. На 22 ноември пък изтича мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и негов заместник също не би могъл да бъде избран от настоящия кадрови орган, ако съставът му не бъде подменен дотогава.

Вносителите на законопроекта изтъкват, че обществената легитимност на заемащите високи позиции в съдебната власт се основава както на личните и професионални качества на конкретните лица, така и на органа, който ги избира и на процедурата по избор. А процедурата по избор отнема минимум 4 месеца, за да могат да се извършат номинации, да се проведе изслушване на кандидатите и накрая най-достойните да бъдат избрани. Защото само след публичен, прозрачен и обоснован избор може да се генерира висока степен на обществено доверие, което да съответства на високата отговорност, с която са натоварени ръководителите на институциите на съдебната власт.

ВСС с изтекъл мандат, и особено настоящият ВСС, според вносителите на законопроекта, не може да осигури обществено легитимен избор на "тримата големи" в съдебната власт. В мотивите си те изтъкват: "В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо Висшия съдебен съвет, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС.

Обстоятелството, че мандатът и на двата органа е изтекъл води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица, всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност".

Виж коментарите (0)

Още по темата (93):
04.02.2025 Радев: Апелирам институциите да предприемат действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната власт
09.01.2025 Атанаска Дишева за порочните практики на влияние върху магистрати
27.07.2024 Адв. Емил Георгиев: Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани
25.04.2024 Ръководителят на Софийска градска прокуратура: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт и то след произнасяне на КС
24.04.2024 Колегията на държавното обвинение за съдебната реформа: Създава реална опасност за зависимост на прокуратурата
23.04.2024 САЩ посочиха събличането на 400 души в пловдивска дискотека като едно от най-вопиющите превишения на полицейските пълномощия в България
Още новини от Национални новини:
Мирослав Беляшки се сдоби с обвинение
Подгответе се: По-скъпо ще ни струва почивката в Гърция тази годи...
Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вмес...
Мъж загина на АМ "Хемус" тази нощ
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).