Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Сеизмолог: Панелните блокове би трябва по-често да се инспектират за устойчивост
Автор: Екип Burgas24.bg 13:12 / 18.10.2017Коментари (4)3030
© Burgas24.bg
София в никакъв случай не е застрахована от евентуално бъдещо земетресение. Това каза директорът на сектор "Сеизмология" в Геофизичния институт към Българската академия на науките (БАН) проф. Емил Ботев по повод 100-годишнината от земетресението в София на 17 октомври 1917 г., цитиран от "Фокус".

"Има потенциал или тектонската структура, която разделя софийската котловина от околните или най-вече от Витоша и Лозенска планина. Тази структура е жива. В момента там се извършват движения, които следим на повърхността. Това следене ние го извършваме с по-висока точност и със значително по-голям интерес през последните 30-40 години", заяви проф. Ботев. Според него тези движения, които се извършват на повърхността, са много слаби за наша радост, но това не е повод за успокоение тъкмо поради съществуването на исторически данни за една периодичност в активизацията.

"Тя се определя именно от натрупване на напрежение по тази разломна структура - на границата между тези планински образувания, на юг от софийската котловина", обясни проф. Ботев. По думите му има една честота за последните над 200 години от 3 земетресения с магнитуд над 6 и това показва, че нашата столица се намира в една достатъчно активна сеизмична зона и не можем да си оставим сградния или жилищния фонд безстопанствен, без проверки. Според него панелните блокове би трябвало да бъдат по-често инспектирани за устойчивост.

"Тази инспекция изисква много разходи и средства и за съжаление отнема и време и удобство на хората. Може би това е основната причина, че досега не са се извършвали сериозни масови проверки на застрашени и по-стари панелни блокове", допълни проф. Ботев и уточни, че потенциалът на сеизмичната зона в София е незабележим в момента, но това не трябва да ни успокоява, защото нямаме основание да считаме, че геоложките процеси, които са характеризирали развитието на котловината и планините, които я заобикалят за последните столетия, рязко са се променили през последните десетилетия.

"Няма такова нещо. Същият режим на натрупване на напрежения си съществува и фактът, че в по-далечното минало сме имали сериозни, катастрофални земетресения, не може да ни позволява да не мислим за бъдещето", каза още проф. Емил Ботев.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Jelena Markovic-Hristova 1
премахни филтъра

0
 
 
Много би хубаво било да се съборят и да построим новите, по качествени , по красиви ... но няма как.
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Газови доставки
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: