Симеон Матев за водната криза в България: Такова безотговорно отношение има в много малко страни по света

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
14:05 / 10.01.2025
1078
Климатът в България е подвластен на общото развитие на климата на нашата планета. За последните 30 години средната температура у нас се е повишила с около градус. Това каза климатологът доц. Симеон Матев от Катедра "Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет "Свети Климент Охридски“ в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова. 

Повишението на температурите с 1 градус влияе пряко върху снеговалежите. "Нашата страна е разположена на границата между умерения и субтропичния климат и всяка десета повишение от този градус ни изтласква в по-южна посока, отколкото сме били досега, и ни приближава към климат, характерен за Северна Гърция. Ако в София допреди 30 години е имало средна температура малко под 10 градуса, сега е близо 11 и по този показател се доближава до климата на Благоевград. Сандански пък, с неговите 14 градуса средна годишна температура, вече има стойностите на Северна Гърция. В планините температурите, които са били на 500 метра, сега вече са на 700 метра“, обясни Симеон Матев.

2024 г. бе най-топла и за България. Най-голямата положителна аномалия за нашата страна е в централните части на Северна България – в Предбалкана, Ловешко и Плевенско, с над 2-2,5 градуса над нормите. "Миналата година средната годишна температура в Ловеч е 14,5 градуса, т.е. с 2,5 градуса над нормата“, даде пример Матев.

Количествата валежи през миналата година за голяма част от страната са били близки до нормите, едва с 8-9% по-ниски. "Но има райони в страната с 30% по-малко валежи. Един от тези райони е Югоизточна България – Бургаско и Ямболско. Друг район е Предбалканът. Когато има съчетание на по-малко валежи с по-високи температури, тогава има голям дисбаланс по отношение на водните ресурси. Получи се едно натрупване на няколко отрицателни събития – малко валежи, горещи вълни и силно изпарение, и по този начин водните ресурси не достигаха“, обясни климатологът.

Основната причина за безводието обаче не са малкото количество валежи, а невъзможността ВиК дружествата да осигурят достъп до качествена питейна вода. "Имаме загуба на прясна вода до 70%. Има общини, където процентите достигат 90. Такова безотговорно отношение към този ценен ресурс, без който не можем, има в много малко страни по света“, коментира климатологът. И посочи за пример Израел, където загубите на питейна вода са 7%.

"Ако нямаме отговорно отношение към водните ни ресурси, няма как да нямаме проблеми и в бъдеще, защото времето ще носи все по-големи предизвикателства – по-дълги периоди без валежи, екстремни температури. Колкото и запаси да имаме, те ще се изчерпят, ако ние просто ги оставяме да текат по улицата“, предупреди Симеон Матев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (37):
22.04.2025 Появиха се стряскащи кадри на един от най-големите язовири у нас 
09.04.2025 Нинова: Новите язовири може да бъдат готови след години, но хората нямат вода сега 
06.04.2025 Министър Манол Генов: Там, където има язовири за питейно-битово водоснабдяване, режим на водата няма да има
03.04.2025 Манол Генов: Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е
цветущо
24.03.2025 Професор то БАН: Дълбоко ме смущава споразумението за р. Арда с Гърция. Трябва да има широк обществен дебат
23.03.2025 Министър Генов: Независимо от влиянието на климатичните фактори, водните ни ресурси са достатъчни да осигурят потреблението
Още новини от Национални новини:
Мирослав Беляшки се сдоби с обвинение
Подгответе се: По-скъпо ще ни струва почивката в Гърция тази годи...
Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вмес...
Мъж загина на АМ "Хемус" тази нощ
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).