След увеличението на парите за култура: Всеки вложен лев се възвръща трикратно

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:27 / 29.12.2023
1081
Как културата помага на местната икономика? Равносметката в големите градове - всеки лев, вложен в култура, се възвръща трикратно.

Фестивалните градове в страната все повече работят за това събитията в тях да станат видими по света, а туристическите агенции да ги превърнат в задължителна част от продукта, който предлагат. Ето и кой какъв подход е намерил.

Градовете личат по хората, а събитията на открито променят и двете.

"Ние мислим за общинските разходи за култура като инвестиция в икономическото развитие на града, но и в качеството на живот", заяви Яна Генова, заместник-кмет по култура на София пред БНТ.

"Тази атмосфера е стимул бургазлии да излизат, да се разхождат в центъра на града. Винаги това е свързано с някаква покупка, да седнеш в заведение", допълни Дияна Саватева, зам.-кмет по култура на Бургас.

"Всеки лев, който ние инвестираме в културно съдържание, се връща може би почти тройно в икономиката на града", коментира Павел Панов, зам.-кмет по култура на Пловдив.

Програмата на Столичната община за финансиране на културни проекти подкрепя хиляди творци, за да достигнат до публиката. Културата и творческите индустрии заемат челно място в създаването на приходите в града.

"A to Jazz" промени София по няколко основни линии - ние променихме звученето на града. Ние вече имаме над 60 хил. публика, много млади хора. Почти 2-3 млн. лв. са приходите в местната икономика, в съпътстващите бизнеси. В средносрочен и дългосрочен план вече имаме влияние върху публиката, върху образованието на публиката, в промяна на нейните навици за потребление на култура", заяви Петър Димитров, директор на фестивала "А to Jazz".

10% от туристите посочват, че идват в София заради културните събития и забележителностите. Нова стратегия предвижда мерки за увеличаването им, както и поставянето на акцент и върху съвременното изкуство и привличането на повече чужденци в града.

"Вече работим от последните 3 седмици с летище "София" за повече реклама за култура и културно наследство за момента, в който гостите кацнат на летището, важно е и как ги изпращаме", добави Яна Генова, зам.-кмет по културата на София.

Обявяването на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 година обърна тенденциите в избора на място за културни събития.

Наред с това Античният театър предостави още по-големи възможности за преодоляване на ограниченията, въведени след COVID пандемията. Така до септември 2023 г. приходите от хотелите в града са достигнали 33 млн. лв. или толкова, колкото са били за цялата 2022 година.

"Днес светът идва да гледа опера в Пловдив. Имаме голямо самочувствие след Европейска столица на културата, международните продукции, които реализирахме и световните звезди", коментира Нина Найденова, директор на Пловдивската опера.

"В пловдивския случай има нещо, което го няма в другите градове - общината не иска в края на всеки месец общинските културни институти да връщат приходите в бюджета на общината, напротив - ние сме дали възможност на директорите постоянно да инвестират тези средства в обновяване на фондовете и нови технологии. Това прави нашите музеи много добри, защото всяка година те мислят нови неща", заяви Павел Панов, зам.-кмет по култура на Пловдив.

А в Бургас новите фестивали и тематични изложения вървят ръка за ръка с конкурси, които са емблема на града. В този град със забавлението идва и резултатът. Не е чак толкова важно да мерят и да режат.

"Възвръщаемостта не е директна. Общината не прави такива събития, за да печели самата тя. Това променя облика на града, това променя атмосферата и е кислород за местния бизнес", допълни Дияна Саватева.

"Градът става по-атрактивен - рекламата, която също е много важна, ни помага за заетостта и разбира се отношението и гостоприемството, с което бургазлии можем да се похвалим", каза още Румяна Гюркан, хотелиер.

А пътят към по-големи успехи е ясен - всички градове искат да станат още по-видими пред света.

Виж коментарите (0)

Още по темата (649):
09.05.2025 Зорница Славова, ИПИ: Бедните са около 1,5 милиона от населението на
България
29.04.2025 Асен Василев към журналистите: Както 2 месеца въртяхте, че има дупка в бюджета от 18 млрд., нека сега да въртите 2 месеца, че той е точно 3%
03.04.2025 Държавата "облекчи болките" на над 40 хил. българи през 2024 година
01.04.2025 Всеки трети се пенсионира преди законоустановената възраст
21.03.2025 Разходите на работодателите за един отработен час от техен служител нараснаха с близо 13%
19.03.2025 Всяка четвърта пенсия у нас е инвалидна
Още новини от Национални новини:
Борисов: НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референду...
Ивайло Мирчев: Безпрецедентен саботаж! Радев показа истинското си...
Президентът на КНСБ: Учуден и разочарован съм от Радев, очаквам с...
Защо захарта поевтинява, но не и тортите?
Лекар: Действията на Радев са поредната капка обществен саботаж
През 2022 г. президентът Радев каза, че "референдум за еврото" е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).