Следователите застават срещу законопроект за разследване на главния прокурор

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:16 / 28.04.2023
1074
Камарата на следователите в България възрази в писма до Европейския парламент срещу законопроект за разследване на главния прокурор, информират от КСБ.

Камарата изпрати писма до председателя на Европейския парламент (ЕП), заместник-председателите и председателите на парламентарни групи в ЕП относно внесения от Министерски съвет в Народното събрание законопроект за разследване на главния прокурор и за премахване на възможността действащи магистрати да са членове на Висшия съдебен съвет.

В писмото на КСБ се изразяват опасения от нарушаване на принципа на върховенството на закона в България и се посочват конкретни текстове от законопроекта, противоречащи на Конституцията и действащото законодателство.

От КСБ посочват, че действащите норми на закона следва да бъдат допълнени само при наличие на конституционна търпимост на същите, а не просто да бъде създаден правен механизъм, без да е ясно дали той ще заработи и ще бъде ефективен.

Недопустимо е предложението "на върховен съдия да се възлагат прокурорски функции по анализ на обосноваността на подадения срещу главния прокурор сигнал и да му се възлага да се произнася по него". Изборът на съдии за неприсъща им дейност противоречи на статута им, а обвинителната функция е предоставена от конституционния законодател на прокуратурата (чл.127, т.3 КРБ), пише в становището.

Предложението за назначаване на съдия за заместник на главния прокурор с една единствена роля да осъществява контрол върху действията на прокурора за разследване срещу главния прокурор, не е конституционно търпимо, тъй като се създава длъжност единствено с оглед личността на обвиняемия, а това е недопустимо в една правова държава, се казва в писмото.

От КСБ посочват, че с въвеждането на нова фигура - "Контрол върху действията на прокурора за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор" в законопроекта, се цели създаване на паралелна структура в самата прокуратура. Тя е конкретно за разследване на главния прокурор и неговите заместници, т.е. за шест или седем лица се предвижда да има специален ред за разследване, което категорично е в нарушение на Закона за нормативните актове. Възниква и въпросът кой ще контролира контролиращия прокурор?

В мотивите на законопроекта не е ясно посочено защо срокът за разследване на престъпление, извършено от главен прокурор, е две години. Не е посочено, ако в този срок разследването не приключи и "разследващият прокурор" се възстанови на заеманата преди това длъжност, как се процедира при липса на други желаещи да разследват главния прокурор.

В писмото си до Европейския парламент от Камарата на следователите посочват, че предложеният законопроект има и редица други недостатъци, които ще се отразят отрицателно на наказателния процес. Така например, ако бъде въведена фигурата "лице, направило съобщение за извършено престъпление“, тя би утежнила и без това тромавия процесуален ред.

Законопроектът въвежда и основанието за обжалване на постановлението за отказ от образуване на досъдебно производство за извършено тежко престъпление пред съда да е на две инстанции. От КСБ посочват, че подобен контрол би иззел конституционно определените функции на прокуратурата, би натоварил прекомерното съдилищата и прокуратурите, а резултатът ще е скъпо и забавено правосъдие.

Относно частта от законопроекта, предвиждаща изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, касаеща възможностите за избор на членове на ВСС от квотата на Народното събрание, според Камарата предложението да не може да се избира между действащи съдии, прокурори и следователи, а само между "хабилитирани учени по правни науки, адвокати и други юристи", не са обосновани. "Освен, че така формулирана въпросната норма би била дискриминационна, това няма да доведе и до по-добра работа на ВСС, няма да реши и вътрешните проблематики", категорични са от КСБ.

В заключение се обръща внимание на ръководството на Европейския парламент и европейските депутати, че така предложеният законопроект съдържа редица противоконституционни норми. Приемането му ще противоречи и на цялото законодателство, а целите, които той може да изпълни, са единствено и само политически.

Виж коментарите (0)

Още по темата (93):
04.02.2025 Радев: Апелирам институциите да предприемат действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната власт
09.01.2025 Атанаска Дишева за порочните практики на влияние върху магистрати
02.08.2024 Сегашният ВСС не може да избира главен прокурор и шеф на ВАС, предвижда законопроект на ПП-ДБ
27.07.2024 Адв. Емил Георгиев: Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани
25.04.2024 Ръководителят на Софийска градска прокуратура: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт и то след произнасяне на КС
24.04.2024 Колегията на държавното обвинение за съдебната реформа: Създава реална опасност за зависимост на прокуратурата
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова от АМ "Тракия": Ето това трябва да се вижда по наш...
Диян Стаматов: Ако основното образование приключва в 8 клас, това...
Брюксел предупреди, че спира процедурата по приемане на България ...
Асен Василев: Българинът няма да обеднее, ще забогатее
Министър Даниел Митов: Целта на контролните действия на пътя е да...
Вандали върлуват в Банско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).