Собствениците на заведения не могат да посочват и да променят начина на съхранение на доставения продукт

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
21:54 / 19.06.2024
1788
Заведенията по Черноморието - под прицела на инспекторите на областните дирекции по безопасност на храните.

Представители на БАБХ в Бургас, Варна и Добрич са на терен и проверяват не само ресторанти, но и временни обекти за продажба на храни и хранителни продукти. Засилените инспекции стартираха в понеделник, предаде NOVA.

Освен за произход и съхранение на продуктите, ще се акцентира на коректно поставени етикети за произход и срок на годност, особено на млечни и рибни продукти, както и на спазване на изискванията за хигиена и дезинфекция. "Ако е замразен продуктът, трябва да е при минусов режим. Срокът на прясната охладена риба е до 3 дни. Черупчестите мекотели се съхраняват от 2 до 4 градуса. Техният срок на годност е до 5 дни", обясни д-р Жечка Конова от БАБХ-Бургас.

Собственици на заведения нямат право да замразяват прясно получена храна. "Ако един продукт идва охладен, той трябва да бъде охладен и да се предлага и съхранява в такъв вид. Ако идва замразен - трябва да го съхраняват замразен. Те не могат да посочват и да променят начина на съхранение на доставения продукт", подчерта д-р Конова.

За да са сигурни, че правилата се спазват не само на теория, инспекторите взимат и проби от храната. "Излезе заповед, според която се вземат проби от миди за морски токсини, ешерихия коли и салмонела", посочи д-р Галина Вълчанова, която е инспектор БАБХ- Бургас. До момента отклонения не са открити.

Според летовници, които станаха свидетели на проверката, мерките за контрол са задължителни за спокойния им престой на морето. Проверките продължават. До края на сезона ще бъдат инспектирани и обекти за търговия с храни на дребно, както и такива предлагащи "all inclusive" услуги.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).