Тайните на светилището при село Татул в Родопите и защо да го посетим

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
20:35 / 23.09.2023
655
Ще се върнем няколко хиляди години преди Христа. В дълбоката древност, когато нашите земи са населявани от многобройни тракийски племена. Nova разказва историята на едно от най-големите светилища по това време, където жреци са извършвали жертвоприношения в прослава на Слънцето. При Татул в една пресечена каменна пирамида се е извисявал каменен саркофаг, в който са положени останките на един от владетелите на тази земя. А в мистериите от древността ще ни преведе проф. Николай Овчаров.

Три хиляди години преди Христа. Родопите са населявани от многобройни тракийски племена. Планината става притегателно място за един от най-древните култове. Преклонението пред Слънцето.

От тогава датира каменното светилище при село Татул. Хиляди години това е било дом на най-висшата каста на древните жреци. Поклонници са изкачвали стръмния връх, за да преклонят глава пред великото Слънце. Светилището при Татул се превръща и в последния дом на велик тракийски цар. На върха на пресечената пирамида, в скалата е издълбан саркофаг. Огрян от слънчевите лъчи в прослава на забравените велики подвизи от древността. А големият въпрос е кой е той. Орфей или Резос, легендарният тракийски цар, който е участвал в Троянската война.

Счита се, че тук е преминавала границата между древните тракийски племена на бесите и одрисите. Те са воювали стотици години за контрола на свещените планини. Но този район е бил управляван от т.нар. скални хора, чиито владения са се разпростирали от Асеновград до Крумовград и Златоград.

Век след век Татул преминава през бронзовата и желязната епоха. 400 години преди христа тук е построен изящен храм.

Между първи и втори век след Христа по неизвестни причини целият комплекс заедно с храма е изоставен. Животът тук отново се заражда през трети век след Христа. Но тук, на това място е изградена вила на местен римски благородник.

Християнството коренно променя древните светилища на култа към Слънцето в Родопите. Върху руините на тракийските храмове се издигат бляскави базилики. Тук на Татул обаче християнската църква е построена на съседния хълм.

Георги Палеолог се жени за Анна Дукина, дъщеря на Мария Българска. Тя е дъщеря на Траян, син на българският цар Иван Владислав, племенник на Самуил. Мария Българска е майка и на Ирина Дукина, съпруга на византийския император Алексий Първи Комнин.


Виж коментарите (1)

Още по темата (5442):
20.05.2024 Кевин Костнър ипотекира имот, за да направи филм, за който получи 10-минутни овации в КАН
20.05.2024 Дъщерята на Михаела и Венци от "Един за друг" с грешна диагноза
20.05.2024 Сръбкиня направи кавър на един от най-големите хитове на Глория
20.05.2024 Почина емблематичен певец, един от създателите е на най-успешната група в
света
20.05.2024 Изписаха Росица Пейчева: Явно няма щастие без болка и изпитания
20.05.2024 Последно: Дженифър Лопес и Бен Афлекса не са разделени!
Още новини от Национални новини:
Задържаха шофьора, който блъсна мъж и избяга
Кои са най-честите измами при плащане онлайн?
Повече от 40 минути реанимационен екип е опитал да съживи 5-годиш...
Газов мегапроект застрашава Черно море
Хотелиер: Положението е отчайващо, държавата е абдикирала
Експерт: Куцо, кьораво и сакато вари домашна ракия, а тя често е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).