Топлофикациите завършили 2015-а с 93 млн. лв. загуба

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
17:28 / 24.03.2016
861
"Топлофикационният бранш е завършил 2015 г. с 93 млн. лв. загуба", заяви на заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране Илия Николаев - председател на Асоциацията на топлофикационните дружества и представител "Топлофикация"- Варна, цитиран от БГНЕС.

Николаев посочи, че тази загуба за оборот от около 930 млн. електро и топло енергия, представлява 10% загуба на този бранш.

Повечето представители на топлофикационните дружества изразиха несъгласие с предвиденото от КЕВР намаляване на добавката, която получават за производството на електрическа енергия. Идеята е добавката да бъде намалена от 55 на 45 лева за всички топлофикационни дружества.

Според Ирина Стефанова от "ЕВН България Топлофикация" добавката за отделните производства трябва да отразява направените инвестиции и да бъде стимул за нови инвестиции.

Йордан Василев от "Топлофикация" - Плевен посочи, че добавката за електрическа енергия за някои топлофикации е намалена, а за други не е. Василев заяви, че през 2015 г. дружеството е претърпяло тежка авария, която е коствала на компанията 12 млн. лв. Това пък е довело до дефицит от 250 хил. лв. за дружеството през 2015 г.

Християн Илиев от "Топлофикация"-Бургас също посочи, че има забележки по доклада на КЕВР. Основно критиките им бяха свързани с това, че и към момента дружеството поддържа най-ниските цени за топлинна енергия и ако те бъдат намалени още, ще се стигне до там заради загубите на дружеството, то да не може да изпълнява лицензионните си задължения. Отделно от това се увеличават и задълженията на компанията към държавата. По тази причина от компанията държат да бъде запазена старата цена от 55 лв.

Против намаляване на добавката за ток се обявиха също от топлофикационните дружества във Враца, Плевен, Варна, Петрич. Писмени становища с възраженията си дружествата могат да внесат в КЕВР до 28 март. Окончателни решения КЕВР ще вземе до 31 март на закрито заседание, а промените ще влязат в сила от 1 април.


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Левон Хампарцумян: Преди "мизерните пенсии" какво сте направили?
Махат хартиения талон на колите
Археолози се натъкнаха на ограбен гроб при спасителните разкопки ...
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
Депутат предупреди: Предстои сериозна финансова криза!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).