Това е униформата, с която Фердинанд обявява независимостта

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:47 / 22.09.2024
1202
Поглед към историята и славния миг на Независимостта. Когато я обявява, цар Фердинанд носи специална униформа с най-важните държавни символи тогава.

На 21 септември, все още княз Фердинанд, пристига в Русе със своята яхта. Оттам, заедно с Mинистерския съвет се отправя към Търново, за да прочете Манифеста за Независимостта.

"Много имена, които впоследствие пишат славните страници на българската армия са по европейските столици и търсят подкрепа на бъдещата независимост. В европейските столици е и самият владетел цар Фердинанд", разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова.

На тази известна снимка Фердинанд обявява Независимостта. В един от ключовите мигове за българската история, новообявеният цар носи униформа с най-важните държавни символи.

"Това е униформата, с която той е по време на прочитането на манифеста в църквата "Св. 40 мъченици“. На нея е звездата и кръстът за военна заслуга, които носи цар Фердинанд“, разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей.

"Ордените са изключително важни символи за всяка една независима държава. Изключително важни са и в разказа за обявяване на българската независимост, защото като трибутарно княжество, в действителност България няма право на своя система от отличия“, допълва Деяна Костова.

Зад почестите по униформата на царя стоят много кръв и бойна слава, с които младата българска армия завоюва държавността.

"Дипломатическата защита едва ли би била толкова успешна, ако не беше включена и мобилизацията на Осма пехотна тунджанска дивизия, която ясно е демонстрирала думите на министър-председателя Александър Малинов, който казва, че свобода и независимост се отвоюват с кръв“, разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей.

С обявяването на независимостта, България доказва, че държавност се отстоява със слово и олово, с дипломация и армия. И дава урок, че зад всеки славен момент, стоят българи, за които националният идеал е постижима кауза, предава bTV.

Виж коментарите (0)

Още по темата (31):
22.09.2024 Костадинов: Историята помни героите, а не предателите
22.09.2024 Правителството: Да пазим своята независимост! 
22.09.2024 Президентът за 22 септември: Този исторически акт ни завеща безценен урок, все така актуален и днес
22.09.2024 Отбелязваме 116 години от обявяването на Независимостта на България
22.09.2023 Председателят на парламента: Независимостта на България не е просто акт на признаване
22.09.2023 ВМС се включиха в честванията за Деня на Независимостта в Бургас
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).