Трудовата злополука при хоум офис ще бъде регламентирана

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:08 / 19.02.2021
1321
Със законодателни промени ще бъде регламентирана трудовата злополука при работа в домашна среда. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в парламента.

Относно определянето на трудови злополуки, предстоят сериозни дебати как точно да бъде регламентирано това, и как да бъде облечено в закон. Синдикати и работодатели настояват за правила при работа от вкъщи, задават се вече въпроси като "Ако паднеш вкъщи по време на хоум офис, трудова злополука ли е или не", посочи Сачева.

Законодателни промени ще регламентират здравословните и безопасни условия на труд, добави министърът. Има предложение техническото оборудване да се осигури от работодателя, а консумативите да са за сметка на служители, това обаче ще се дебатира с работодателските организации.

Изпълнителна агенция ГИТ не е правила проверки в домовете на хората, но има постъпление, за това да се регламентира трудовата злополука при работа от разстояние и проверки да бъдат извършени в случай на сигнали, каза още Сачева.

Наблюденията показвали, че имало слабо нарастване на работните места в дистанционна форма в различните региони и икономически дейности, гъвкавата заетост била между 5 и 10%.

И през миналата и през тази година заложихме на дигиталното обучение, което пък ще бъде полезно за различните форми на труд, обясни още социалният министър. Има много професии, които предпочитат да работят от дома и да осъвместяват работата със семейните отношения.

Над 2500 души са преминали обучения по компютърни умения, а 400 са получили обучение за дигитални компетентности, което пък ще ги направи по добре подготвени в променящата се работна среда, за насърчаване на заетостта са отделени 83 млн. лв. каза още Сачева.

Работата от разстояние е регламентиране още през 2011г. в Кодекса на труда. През миналата година, предвид пандемията, работодателите приеха нашето предложение да възлагат работа на служителите си от разстояние, без да променят работното време и вънагражденията на служителите си, припомни социалният министър.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14552):
21.05.2025 Бившият здравен министър Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 000 лева
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
Още новини от Национални новини:
Производители се оплакаха: Борсите са затрупани с домати от Албан...
Погребаха Магдалена в черен ковчег
АББ: Банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в ...
И лекарите заплашват с ефективна стачка
След поредната агресия на "локалите": Задържаха младежите, извърш...
Експерти за еврото, цените на имотите и онези 15 милиарда лева в ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).